A kínaiak hajlandóak megbocsátani, de nem felejtenek - mondta a történész a Megbeszéljükben.
Tálas Barna elmondta, a kínai pártközi kapcsolatoknak négy alapelve van: a függetlenség, az egyenlőség, az egymás ügyeibe való be nem avatkozás, és egymás tiszteletben tartása. Ezeknek a hivatalos pártkapcsolatoknak a célja, hogy az államközi kapcsolatok és a későbbi gazdasági kapcsolatok fejlesztését szolgálják, mert egypártrendszer lévén a Kínai Kommunista Párton keresztül vezet az út.
Az elmúlt évben hétszeresére nőtt a magyar-kínai kereskedelmi forgalom, amely meghaladta a 7 milliárd dollárt. Kelet-Közép Európában Lengyelország után Magyarország a második. Elsőként 1959-ben Münnich Ferenc járt miniszterelnökként Kínában, utána 44 évvel később Medgyessy Péter vette fel újra hivatalosan a gazdasági kapcsolatot Kínával.
Aczél Endre egykori pekingi tudósító a Népszabadságban megjelent cikkében, meghökkenésének adott hangot az esemény kapcsán. Az újságíró azt írta” Ez internacionális nóvum. A Kínai Kommunista Párttal ugyanis kizárólag kommunista pártok tartanak „pártközi” kapcsolatokat. Tálas Barna történész szerint ebben az egyébként tájékozott Aczél Endre téved.
Tálas Barna a Megbeszéljükben elmondta: körülbelül másfélszáz párttal, mozgalommal van a Kínai kommunista Pártnak kapcsolata, ezek között vannak hatalmon lévő pártok és ellenzékiek is, a liberálisoktól a szociáldemokratákig.
Ezen a héten Orbán Viktoron kívül az észt szociáldemokraták delegációját és a bangladesi uralkodó pártot fogadták hivatalos pártközi kapcsolatok felvétele címén – mondta a szakértő a műsorban.
(Klubrádió)