Német lapok csütörtökön Orbán Viktor müncheni útjáról, a magyar egyházügyi törvényről, az ET-főtitkár budapesti tárgyalásairól írtak, lengyel újságok a magyar belpolitikáról, a március 15-i ünnepségekben részt vevő lengyelekről, továbbá arról cikkeztek, hogy a lengyel kormányfő nem csatlakozott a magyar kormány mellett kiálló osztrák miniszterelnökhöz.
A Bild című német bulvárlap internetes kiadásában Nehéz látogatás Magyarországról - Seehofer Orbán miniszterelnökkel találkozik címmel közölt előzetes beszámolót Orbán Viktor csütörtöki müncheni látogatásáról. A lap szerint Orbán személyében Horst Seehofer bajor kormányfő egy olyan kollégával találkozik, aki "kiesett Brüsszel kegyéből".
A lap hozzátette: "megbeszélnivaló van bőven, például a BayernLB (bajor tartományi bank) problémái a magyar leánybankkal, az MKB-val". A Bild megjegyezte, hogy Orbán régi barátja a CSU bajor konzervatív kormánypártnak, Brüsszelben viszont bírálják a magyar vezetést, antidemokratikusnak tartott alkotmánymódosítások és a gazdaságpolitika miatt is.
A Die Welt című konzervatív lap Egyház Orbán kegyelméből címmel közölt cikket. A cikk szerint Magyarországon "a vallási közösségek is rettegnek létezésükért". A szerző arról írt, hogy az egyházügyi törvény "újabb +tisztogatási akció+ az Orbán-kormány részéről, amely (...) a társadalom minden területén beavatkozik a folyamatokba: a médiában, a munkaerőpiacon, az igazságszolgáltatásban", és a kormányfő még a jegybanki függetlenséget sem tartja tiszteletben.
http://www.welt.de/print/die_welt/politik/article13937842/Kirche-von-Viktor-Orbans-Gnaden.html
A Spiegel Online - a Der Spiegel című hetilap internetes kiadása - Orbán reagál a bírósági reformot ért kritikákra címmel számolt be az EP főtitkárának szerdai budapesti megbeszéléseiről. A lap ismertette Thorbjorn Jagland főtitkár nyilatkozatát, amelyet a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapnak adott. A kormány eddigi munkáját értékelve a Spiegel Online megjegyezte, hogy korlátozták a polgári jogokat és a sajtószabadságot, a hatalommegosztás elvét megkerülték, eközben pedig az ország elszigetelődött és a csőd szélére jutott.
http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,822906,00.html
A Dziennik Gazeta Prawna című lengyel gazdasági-közéleti napilap szerint Orbán Viktor saját oligarchákat nevelt. Az újság arról írt, hogy a magyar kormányfő, aki előzetes bejelentései értelmében a politika és üzleti élet kapcsolataiban kialakult korrupciót akarta kiiktatni, saját lojális oligarcha rendszert épített ki két év alatt. A lap kiemelte, hogy a miniszterelnök által támogatott vállalkozók a közbeszerzésekben gazdagodnak.
http://edgp.dziennik.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403921
A Gazeta Wyborcza baloldali liberális napilap bírálja a március 15-i ünnepségekben részt vevő lengyeleket "az emberi és kisebbségi jogokat sértő" magyar kormány támogatásáért. A lap a március 15-i ünnepségeken részt vevő lengyeleket gyenge kisebbségnek nevezi, amely külföldi támogatókat keres, hogy "leplezze saját tehetetlenségét". Az újság véleménye szerint ez a lengyel csoport hamis indítékokkal utánozza az 1970-es és 1980-as évek ellenzékét, mert "a demokrácia és a jogállamiság ellen lép fel az autokrata" magyar kormányt támogatva, s ez ellentmond az akkori liberalizmus jelszavának.
A Wirtualna Polska portál interjújában egy lengyel politológus azt kifogásolja, hogy Donald Tusk kormányfő nem csatlakozott a magyar kormányzat mellett kiálló osztrák miniszterelnökhöz. Jadwiga Staniszkis úgy véli, a lengyel kormányfő nem mer felszólalni a kettős mérce ügyében, illetve határozottabban fellépni az orosz-lengyel kapcsolatok terén, mert "feltétlenül vezető szerepet akar játszani az EU-ban".