Orbán: november 4. legyen a kommunizmus áldozatainak emléknapja

Külföld - 2006-10-26

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnöke a konzervatív Konrad Adenauer Alapítvány szerda esti, az ötven évvel ezelőtti magyarországi eseményekkel foglalkozó rendezvényén elhangzott beszédében hangsúlyozta: ha nem lett volna 1956, az Európát kettéosztó vasfüggöny még mindig létezne, és állna az egykori Kelet- és Nyugat-Berlint szétválasztó berlini fal is.

Orbán Viktor felszólította Németországot, illetve Európát, hogy november 4-ét, az 1956-os magyarországi forradalom véres leverésének napját nyilvánítsák a kommunizmus áldozatainak emléknapjává.

 "Eddig még soha nem kértünk semmit ezért cserébe, most azonban azt kérjük, hogy november 4-e legyen a kommunizmus áldozatainak emléknapja" - jelentette ki Orbán Viktor, hangoztatva, hogy Európát 1956 mentette meg a kommunizmustól, még ha - mint fogalmazott - Magyarországot nem is tudta megmenteni.

 

A Fidesz vezetője szerint 1956 magasabb értelme az volt: a világ megismerhette, hogy mi a kommunizmus. 1956-ban a magyarok döntő bizonyítékát szolgáltatták annak, hogy a kommunizmus téveszme, valójában államilag szervezett terror, a Szovjetunió pedig legyőzhető. "Mi nyitottuk meg a kaput a Szovjetunió későbbi összeomlásához" - fogalmazott a magyar ellenzéki politikus.

 

Beszédében Orbán Viktor ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy Európa megmenekült ugyan a kommunizmustól, de a kommunizmus örökségétől még nem. A posztkommunista országok európai uniós felvétele után Európának is meg kell küzdenie ezzel az örökséggel - jelentette ki. A problémák között említette a szegénységet, a kiszolgáltatottságot, a hazug, csaló, és a kommunizmus örökségét támogató kormányokat. Ezeknek a kormányoknak nem szabad segítséget nyújtani - hangoztatta Orbán Viktor, szolidaritásra szólítva fel Európát. Szavai szerint a posztkommunista veszélyt ma az jelenti, hogy a politikai diktatúrák ideje lejárt ugyan, de a gazdasági diktatúráké még nem. "Azt szeretnénk, ha Európa végsőkig ragaszkodna a demokráciához, a szociális piacgazdasághoz, s közösen lépne fel a gazdasági egyeduralom, a monopóliumok ellen" - jelentette ki a Fidesz vezetője.

 

A Fidesz - jelentette ki Orbán Viktor - a válság demokratikus megoldása mellett van, elutasítva minden nem demokratikus eszközt. Az ellenzék vezetője utalt arra, hogy pártja aláírásgyűjtést indít a miniszterelnök lemondatása érdekében, továbbá népszavazást kezdeményezett a lakosságot sújtó legfontosabb kérdésekről. Hangoztatta, hogy a békés tüntetéseket folytatni kívánják, de fel akarják gyorsítani a referendum előkészítésének folyamatát. A Fidesz elnöke elítélte a tüntetőkkel szemben október 23-án alkalmazott rendőri fellépést, az emberi jogok durva megsértésének nevezve azt.

 

Kérdésekre válaszolva azt hangoztatta, hogy a demokratikus választások eredményeként hatalmon lévő Gyurcsány-kormány - mint fogalmazott - legális ugyan, de nem legitim. Szavai szerint nem legitim, mert becsapta az embereket, s nem rendelkezik a lakosság támogatásával. Orbán elutasította azokat az állításokat, amelyek szerint politikai ellenfeleit ellenségnek tekintené.

 

 

(MTI)