Nemzetközi megfigyelők szerint komoly problémák voltak az orosz elnökválasztás tisztaságával; az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlésének, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetének képviselői Moszkvában sajtótájékoztatón mondták el kifogásaikat. A magyar Alkotmánybíróság elnöke, Paczolay Péter, aki szintén megfigyelőként volt jelen, az MTI-nek úgy fogalmazott: a választás szabad volt, de tisztasága megkérdőjelezhető több esetben.
Már a kampányban aránytalan előnyt élvezett a jelenlegi kormányfő, a szavazók választása korlátozott volt - jelentette ki az ET Parlamenti Közgyűlése megfigyelőcsoportjának vezetője a hétfői tájékoztatóján.
"A választási versengés igazságtalan volt, hiányzott az elfogulatlan bíró" - fogalmazott a strasbourgi küldöttség élén álló Tiny Kox holland képviselő.
A tájékoztatón Tonino Picula, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) egyik megfigyelője keményebben bírálta a vasárnapi elnökválasztást. Szerinte komoly problémák merültek fel a kezdettől fogva.
"A választások lényege az, hogy nem lenne szabad előre tudni annak kimenetelét. Ezt nem lehet megállapítani az orosz elnökválasztásról" - mondta Picula.
Az EBESZ megfigyelői szerint nem volt valódi verseny, és azzal, hogy visszaéltek a kormányzati pénzügyi forrásokkal, a választás kimenetele egy percig sem volt veszélyben a végső győztes számára.
A szervezet megállapításaiban ugyanakkor nem szerepelt olyan állítás, mint az orosz független megfigyelőkében, akik szerint nagy tömegben fordult elő a többszöri szavazás.
Paczolay Péter az Alkotmánybíróság elnöke az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése jogi szakértőjeként, a Velencei Bizottság küldöttségében, megfigyelőként vett részt a vasárnapi orosz elnökválasztáson. Az MTI kérdésére elmondta: a választás szabad volt, de tisztasága megkérdőjelezhető több esetben.
Paczolay Péter Moszkvában és Tulában, Jasznaja Poljanában járt, ahol azt tapasztalta, hogy a választás nagyon jól indult és egészen a szavazatszámlálásig tisztességesen zajlott. 98 szavazókörből 29 esetében azonban a nemzetközi megfigyelők rossz vagy nagyon rossz minősítést adtak - mondta. Az egyik moszkvai szavazókörben például az urnazárást követően csak három-három és fél óra múlva kezdték a szavazatszámlálást, mert nem egyezett a listán szereplő szavazók száma a megjelentekkel és a megmaradt szavazólapokéval.
A magyar Alkotmánybíróság elnöke pozitív fejleménynek tartotta a hazai választási megfigyelők nagy számát.
Heidi Tagliavini, az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogi Irodája (ODIHR) küldöttségének vezetője a tájékoztatón arról is beszámolt, hogy a megfigyelők maguk is tapasztalták, hogy a választási bizottságok vezetői "nem mindig tartották be a szabályokat, láttuk, hogy szavazólapokat dobtak be". Tagliavini az ilyen és hasonló visszaélések kivizsgálására szólított fel.
A vasárnapi orosz elnökválasztás előzetes eredménye szerint Vlagyimir Putyin miniszterelnök győzött, a szavazatok 63,60 százalékát nyerte el. A központi választási bizottság a voksok 99,97 százalékának összeszámlálásánál tart.