Oroszország - Visszaélések és alacsony részvétel a választásokon

Külföld - 2012-10-14

A márciusi elnökválasztáshoz képest alacsonyabb a részvétel a vasárnapi oroszországi kormányzó, regionális parlamenti, és helyhatósági választáson. Az ellenzéki pártok visszaélésekről számoltak be.

    A Kínával határos amuri régióban helyi idő szerint délután háromig a szavazásra jogosultak 26 százaléka adta le voksát. Szahalin szigetén, ahol helyi törvényhozást választanak, a szavazók 19 százaléka járult az urnákhoz. A moszkvai területen csupán másfél százalékos volt a részvétel négy órával a szavazóhelyiségek megnyitását követően.

    Az amuri régiónak 11 év után lehet új vezetője, miután a június elsején életbe lépett új törvény szerint Oroszországban ismét közvetlenül választják a kormányzókat.

    Korábban - nyolc évig - az államfő nevezhette ki és válthatta le a legnagyobb közigazgatási egységek, a régiók és területek vezetőit.

    Az úgynevezett egységes szavazónapon az Orosz Föderáció 77 közigazgatási egységében csaknem 5000 különböző szintű választást tartanak. Kormányzókat azonban csak a belgorodi, brjanszki,  novgorodi, amuri és rjazanyi régióban (megyében) választanak. A márciusi elnökválasztást követően, amelyen ismét Vlagyimir Putyin győzött, több régió vezetőjét lecserélték.

    Leonyid Ivlev, az orosz központi választási bizottság (CIK) elnökhelyettese a Rosszija 24 hírtelevízió élő műsorában cáfolta, hogy gondok lennének a szavazás feltételeinek biztosításával. 

    Az ellenzéki pártok azonban több visszaélést jelentettek.

    A parlamenten kívüli Jabloko képviselői a Moszkvától délre lévő Bogorogyick városban megakadályozták, hogy két fiatalember egy csomag szavazólapot dobjon be az urnába. Az ellenzéki párt szaratovi tagját pedig kizárták a választási bizottságból, miután kérte a szavazók listáját és kifogásolta, hogy az urna pecsétjét a voksolás kezdete előtt felbontották.

    A központi választási bizottság elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy a választásokon a korábbiaknál sokkal több párt vehet részt.

    Az orosz törvényhozás áprilisban fogadta el az úgynevezett politikai reformcsomagot, amely rendelkezett a kormányzók közvetlen választásáról és egyszerűsítette a politikai pártok nyilvántartásba vételét, valamint a választásokon való részvételüket.

    Míg a márciusi oroszországi elnökválasztáson csupán 7, a jelenlegi kormányzó, regionális parlamenti és helyhatósági választáson már 27 párt vett részt.