Nyereményjátékot indított "a legjobb politikai ötletért" egy osztrák politikus a választási kampányban, kiváltva a Transparency International osztrák irodájának aggodalmait. A milliárdos vállalkozóból lett pártalapító, Frank Stronach hirdetésekben és a közösségi médiában indította el a nyereményjátékot, amelyben százezer euróval (mintegy 30 millió forint) jutalmazzák azt, aki "a legjobb ötletet" küldi be arról, hogyan lehetne jobbá tenni Ausztria jövőjét.
További száz pályázó között fejenként ötszáz eurót osztanak szét. Szóvivője szerint a párt a fiatalokat akarja a politikáról való gondolkodásra késztetni.
Az ötlet nem csak újszerű Ausztriában, de jogi természetű kérdéseket is felvet.
A Transparency International ausztriai irodája a nemrég szigorított kampányfinanszírozási törvény megkerülésétől tart. Franz Fidler, a jogvédő szervezet képviselője a törvény módosítását szorgalmazta kedden az ORF rádiónak nyilatkozva. A kezdeményezést ugyanis hivatalosan egy Stronach által létrehozott alapítvány jegyzi, az alapítványok költségeit azonban nem kell beleszámítani a hétmillió eurós felső összeghatárba, amit egy-egy párt választási kampányára megszab a törvény.
Az ugyancsak az ORF által megkérdezett Hubert Sickinger politológus szintén problematikusnak tartja, hogy noha hivatalosan az alapítvány neve alatt folyik a játék, a választók szemében a pártkampány részének számít. Sickinger szerint határesetről van szó a jogtisztelő kampány és a tiltott kampányfinanszírozás között.
Mindenesetre új dolog "egyfajta lottót" indítani a szimpatizánsok között - jegyezte meg a szakértő.
A játékban 16 és 29 év közöttiek vesznek részt, írásos, vagy videoüzenetekkel. A díjazáskor előnyben részesítik a videókat, és "többet ér" az az ötlet, amelyet többen "kedvelnek" a közösségi oldalon.
"Azzal, aki nem kíváncsi a jó ötletekre, valami baj van" - jelentette ki Stronach a Kronen Zeitung című osztrák lapnak adott interjúban. Érvelése szerint a módszert Kanadában sikerrel alkalmazták egy valóságshow-ban.
Stronach pártja, a Stronach Csapata most indul először parlamenti választáson. Felmérések szerint az osztrákok 9-10 százaléka adná voksát a tavaly alapított, gazdasági liberalizmust hirdető és euroszkeptikus pártra, amely ezzel több tartományi törvényhozás után a parlamentbe is bekerülhet. Politikai szakértők jellegzetes "protesztpártként" jellemzik a Stronach Csapatát, amely leginkább az elégedetlen szavazók voksaira számíthat.