Újabb akadályokat gördítenek esetleges bírósági felelősségre vonásuk elé a román törvényhozók azáltal, hogy a képviselők és szenátorok jogállásáról szóló törvény módosítása során a mentelmi jog felfüggesztésének feltételeit is megváltoztatják - írta pénteken a romániai sajtó.
A Gandul című lap szerint a költséglefaragások miatt módosításra szoruló jogszabályba a kormányzó Szociálliberális Szövetség azt is beépítené, hogy az ügyészség által meggyanúsított törvényhozók őrizetbe vételéhez vagy letartóztatásához a parlamentnek is hozzá kell járulnia, a kérés elbírálása érdekében pedig a vádhatóságnak be kell mutatnia a honatya bűnösségére utaló releváns bizonyítékokat. A parlamenti mandátummal is rendelkező miniszterek kiadása esetében eddig is ez volt az eljárás: most minden honatya felett előbb társai mondanának "ítéletet" - mutat rá a lap.
Az Adevarul cikkírója szerint a parlament ezáltal igazságszolgáltatási hatáskörrel ruházná fel magát. A lap emlékeztet arra, hogy a román igazságszolgáltatás reformját az Európai Bizottság is figyelemmel követi az úgynevezett Együttműködési és Értékelési Mechanizmus (CVM) keretében. Az EB legutóbbi jelentésében éppen azt szorgalmazta, hogy a parlament ne akadályozza a korrupcióval gyanúsított politikusok felelősségre vonását.
Az erdélyi Krónika beszámolója szerint a törvényhozók jogállásának módosításáról szóló tervezet olyan bizonyítékokba nyújtana betekintést a társaik kiadatását elbíráló honatyák számára, amelyekhez eddig csak a nyomozó hatóságok fértek hozzá. A lap emlékeztet arra, hogy a decemberben megválasztott romániai törvényhozók közül 23 ellen indított vizsgálatot az ügyészség.
A képviselők és szenátorok jogállását szabályozó törvény módosításáról várhatóan jövő héten szavaz a román parlament.