Hajthatatlanoknak mutatkoztak álláspontjuk képviseletében a Catalin Baba oktatásügyi miniszterrel folytatott tárgyalások során a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) vezetői. Catalin Baba oktatásügyi miniszter és Király András, a minisztérium államtitkára kedden késő este folytatott megbeszéléseket az egyetem román és magyar tagozatának a vezetőivel, szószólóival.
Király András az MTI-nek elmondta, arra tettek kísérletet, hogy egy asztalhoz ültessék a feleket és megpróbálják elfogadtatni a minisztérium álláspontját. A tárca szerint az egyetem chartájának tükröznie kell az egyetem multikulturális jellegét.
Király tájékoztatása szerint a miniszter a beszélgetések kezdetén nyilvánvalóvá tette, két lehetőség van a helyzet rendezésére: vagy elfogadja a többségi rész a multikulturalitást, és az ebből fakadó strukturális változásokat - ez esetben megnyílik a lehetősége annak, hogy a chartáról és a választások eredményéről tárgyaljanak -, vagy kormányhatározattal hozzák létre a magyar tagozatot. Az államtitkár szerint a magyar tanárok azt hangsúlyozták, hogy a magyar tagozat fejlődéséhez, szükségük van a szervezeti autonómiára. "A román fél nem volt hajlandó ilyen típusú kompromisszumra, ezért a tárgyalások nem jártak sikerrel" - jelentette ki az államtitkár.
Király András megjegyezte, még mindig látja halvány esélyét annak, hogy a többségi rész alszik egyet a történtekre, és átgondolja, hogy mit veszít vagy mit nyer a hajthatatlanságával.
Az MTI kérdésére megemlítette, a minisztérium egy ideig még elismeri a régi rektor aláírási jogát, ha azonban nem rendeződik az egyetem helyzete, ügyvezetőt neveznek ki az oktatási intézmény élére, akit hitelutalványozói jogkörökkel ruháznak fel mindaddig, míg elfogadott chartája és törvényesen megválasztott vezetősége nem lesz az intézménynek.
Az MTI kérdésére, hogy ha nem változik a román fél álláspontja, mikor hozza meg a kormány a magyar tagozat létrehozására vonatkozó határozatát, Király András kijelentette, ő maga nem tagja a kormánynak, ezért nem nyilatkozhat erről, de hozzátette, a kormányhatározatot egy hét alatt elő lehet készíteni, és a következő két hétben a kabinet elfogadhatja a jogszabályt.