Súlyos büntetést kértek az ügyészek a volt csungkingi pártitkárnak

Külföld - 2013-08-26

Az ötödik tárgyalási napon már véget is ért az elmúlt évtizedek legnagyobb kínai belpolitikai botránya főszereplőjének számító Po Hszi-laj volt csungkingi párttitkár pere; az ügyészek hétfőn súlyos büntetést kértek rá, ítélethirdetést a kelet-kínai Csinan város bírósága egy meg nem határozott, későbbi időpontra ígért.

    A vesztegetés, korrupció és hatalommal való visszaélés miatt perbe fogott Po Hszi-laj az ellene felhozott vádakat "önkényesnek" és "erőltetettnek" nevezte. Az ügyészeket pedig arra hívta fel, hogy korábbi vallomásának visszavonását ne tekintsék "megvetendő" tettnek, s ne utasítsák el, hiszen erre törvény adta lehetősége van, hogy megakadályozza az igazságszolgáltatás tévedését.

    A bukott politikus hétfőn azzal vádolta meg rendőrfőnökét, hogy szoros érzelmek kötötték feleségéhez, Ku Kaj-lajhoz. S Vang Li-csün rendőrkapitány Po szerint ezen "reménytelen szerelem" miatt menekült az amerikai főkonzulátusra, ahol elárulta az általa addig fedezett Ku Kaj-lajt. Ez utóbbi ugyanis megölte a család korábbi jó barátját, Neil Heywood brit üzletembert.

    Vang Li-csün tavaly február hatodikán menekült az Egyesült Államok csengtui külképviseletére, s ez robbantotta ki azt az ügyet, amelynek végén Po Hszi-laj, a kommunista párt 25 tagú politikai bizottságának tagja, volt kereskedelmi miniszter is a vádlottak padjára került.

    Vangot a brit Neil Heywood meggyilkolásának eltitkolásáért, hatalommal való visszaélésért és kenőpénz elfogadásáért 15 év börtönre ítélték. Po Hszi-laj feleségét szándékos emberölésben találták bűnösnek, amiért felfüggesztett halálbüntetést, vagyis életfogytig tartó börtönt kapott.

    Po Hszi-laj utolsó védőbeszédében tagadta a korrupciós vádakat, azt igyekezett erősíteni, hogy felelős tisztségeket betöltő vezetőként nem foglalkozott a családtagjai repülőjegy-, szállásköltségeivel. Mint mondta, 2000 és 2007 között felesége külföldön élt, ő pedig keményen dolgozott. Határozottan állította, hogy nem tudott arról, hogy a felesége és fia utazási költségeit az egyik tanú, egy talieni üzletember fedezte.

    Po ugyancsak visszautasította egy másik tanú állítását, amely szerint három alkalommal kenőpénzt fogadott el. Mint mondta, a nyomozó szervek láthatóan nagy erőfeszítésekkel keresték a bizonyítékokat, s tiszteli is a munkájukat, a kérdés csak az - tette hozzá -, hogy ebből a 90 kötetes gyűjteményből mennyi vonatkozik rá?

    Po mindvégig tagadott, felesége és a tanúk rá terhelő vallomásainak igazságtartalmát megkérdőjelezte. Az ügyészek - helyenként audiovizuális - bizonyítékokat mutattak be, s azt hangsúlyozták, hogy azok hitelességéhez nem fér kétség.

    A karizmatikus politikus és jó szónok sokszor teremtett olyan helyzetet, amelyben némileg elbizonytalanította a közvéleményt, s belső dokumentumok tanúsága szerint ezért is adhatott ki az állami médiafelügyelet olyan központi utasításokat, amelyek igyekeztek megakadályozni, hogy a nyilvánosságra kerülő információk erősítsék a vádlottat és gyengítsék a vádlókat. Ezzel egy időben kapcsolódó cikkek közzétételére köteleztek egyes weboldalakat.

    Az állami és pártlapok, de például a sina.com hírportál is jó néhány kommentárt közölt a témában, a televízió is rendszeresen beszámolt a tárgyalásról, de valamennyi médium Pót elmarasztalva mutatta be a történéseket. A jogi napilap szakértője hétfőn úgy vélte, az ügyészek elegendő bizonyítékot tártak a bíróság elé.

    A közbiztonsági tárca lapja, csakúgy mint a Global Times című angol nyelvű napilap, vagy a Zsenmin Zsipao központi pártlap a per nyíltságát és átláthatóságát méltatta, utalva arra, hogy a bíróság folyamatosan, helyenként szerkesztve közzétette mikroblogján a tárgyaláson elhangzottakat, s ezzel mintegy valós idejű közvetítést biztosított.