Tüzet okád az Etna és a Mayon vulkán

Külföld - 2006-07-17

Újra tüzet és hamut okád az Etna, Európa legnagyobb és lakaktívabb vulkánja, miközben a Fülöp-szigetek keleti részén a Mayon vulkánból ömlik a láva, Ecuadorban pedig a Quito közelében lévő Tungurahua hamut és gázt lövell.

Turistalátványosság vagy evakuálás?

A 3340 méter magas Etna két, mintegy 299 méter magasságban keletkezett kráterből csordított ki kisebb mennyiségű lávát, majd gázt és hamut lövellt ki, de veszélyt nem okozott. A Fülöp-szigeteken a Mayon vulkánból folyik a láva, és a tűzhányó tovább aktivizálódik a mérések szerint, a közeli hetekben komolyabb kitörés következhet be. A hatóságok felszólították környék mintegy 50 ezer lakosát, hogy készüljenek fel az evakuálásra.

 

A 3340 méter magas Etna két, mintegy 299 méter magasságban keletkezett kráterből csordított ki kisebb mennyiségű lávát, majd gázt és hamut lövellt ki, de veszélyt nem okozott, mert a vörösen izzó láva távol van a lanka településeitől. Vasárnap a szicíliai vulkán még nem nyugodott meg teljesen, de mint mindig, most is folyamatosan figyelik.

    

Az Etna egyébként minden pár évben kitör, és olyankor a turisták élvezhetik a látványt. 1979-ben azonban az egyik felső kráter robbanása következtében 9 turista életét vesztette. Az Etna egyik legsúlyosabb kitörése során 1669-ben a láva elérte Catania városát és sok ezer embert pusztított el.

   

A Fülöp-szigeteken a Mayon vulkánból folyik a láva, és a tűzhányó tovább aktivizálódik a mérések szerint, s a szakértő szerint a közeli hetekben komolyabb kitörés következhet be. A hatóságok felszólították környék mintegy 50 ezer lakosát, hogy mindenesetre készüljenek fel az evakuálásra. A hegy közvetlen környékét lezárták.

   

A 2500 méter magas Mayon 1616 óta már mintegy 50 kitörését produkált, legutóbb 2001-ben. Az eddigi legsúlyosabb kitörése 1814-ban 1200 ember életét oltotta ki és egy egész várost betemetett vulkáni iszappal. Ecuadorban a fővárostól alig 130 kilométerre délre lévő Tungurahua vulkán lövellt ki hamu- és gázfelhőt: egy esetleges komolyabb kitörés mintegy 30 falut fenyeget. Az 5015 méter magas Tungurahua legutóbb 2002-ben volt aktív, akkor másfél ezer méter magas füstfelhőt fújt az égbe, 1999-es kitörésekor pedig 20000 ember kellett evakuálni a térségből.

(MTI)