Új olajháború kezdődik?

Külföld - 2007-01-08

Hétfőn, a kora délutáni órákban leállt a Fehéroroszország felől Ukrajnába irányuló kőolajszállítás, emiatt - az ukrán tranzitkészlet elfogyása után - várhatóan hétfő este leáll a szállítás a Barátság vezetéken Magyarországra is - tudatta közleményében a MOL. 

Magyarországnak 90 napos tartalékai vannak, amely akár az Adria vezetéken keresztüli importra felkészülésre is lehetőséget nyújt - folytatódik az olajvállalat tájékoztatója. A MOL tájékoztatta a helyzetről a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot is, amelynek joga felszabadítani a kőolajkészleteket. Kóka János miniszter délután egyeztetésre hívta az érintett szervezetek képviselőit.

 

A vita hátterében az Oroszország és Fehéroszország közti vita áll. A minszki kormány tonnánként 45 dollár tranzitdíjat vetett ki a területén áthaladó orosz kőolajra, mert az oroszok 180 dollár tonnánkénti exportvámmal sújtották a szomszédos országba szállított fekete aranyat. Emiatt a hétvégén Fehéroszország körülbelül 80 ezer tonnányit levett a rajta keresztül Lengyelországba és Németországba haladó szállítmányból.

 

A MOL csaknem teljes importja - 8 millió tonna Magyarország, 5,5 millió tonna Szlovákia számára - a Barátság vezetéken keresztül érkezik

Az olajhelyzet elmérgesedését okozhatja, hogy a földgáz ára körül kirobbant vita miatt Azerbajdzsán leállította oroszországi kőolajszállításait - közölte az azeri Socar kőolajipari társaság igazgatója. Tájékoztatása szerint a Baku-Novoszibirszk közötti vezetéken már január 1-jén leállt a szállítás.

 

Tavaly Azerbajdzsán 4,2 millió tonna kőolajat adott el Oroszországnak, de miután nem tudtak megállapodni az idei gázárakban, nem exportál több kőolajat szomszédjának, s nem importál onnan földgázt. A kőolajat saját finomítóikban fogják felhasználni az orosz földgáz helyett.(A Druzsba kőolajvezetéken keresztül Európába évente 70 millió tonna orosz olaj megy).

 

Az orosz Gazprom idén már 235 dollárt akar Azerbajdzsántól ezer köbméter földgázért a tavalyi 110 dollár, illetve a 2005. évi 60 dollár helyett. Bár Azerbajdzsán is jelentős kőolaj-és földgáz készletekkel rendelkezik, az infrastruktúra fejletlensége miatt importra szorul.

(Forrás: MOL, APA)