Négy magas rangú tisztviselő ellen indított eljárást az ukrán főügyészség hatalommal való visszaélés gyanújával az egyetemisták kijevi tüntetésének november 30-ai brutális rendőri feloszlatása miatt.
Viktor Psonka főügyész szombati sajtótájékoztatóján közölte, hogy hatalommal való visszaéléssel gyanúsították meg Olekszandr Popovot, a kijevi elnöki adminisztráció vezetőjét, a fővárosi vezetés első emberét, Volodimir Szivkovicsot, a befolyásos hatalmi szervnek számító nemzetbiztonsági és védelmi tanács (SZNBO) helyettes vezetőjét, továbbá az akkori rendőrfőnököt, Valerij Korjakot, akit azóta felfüggesztettek hivatalából és helyettesét, Petro Fedcsukot.
A főügyész szavai szerint a vizsgálat során megállapították, hogy november 30-ra virradó éjjel a kijevi rendőrfőnök irodájában tartózkodott a főváros vezetője és a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkárhelyettese. Állítólag ők ketten gyakoroltak nyomást a kijevi rendőrség említett két vezetőjére, hogy alkalmazzanak erőszakot a Függetlenség terén tüntető diákokkal szemben.
Közölte, hogy a négy gyanúsított esetében hamarosan megállapítják az előzetes fogva tartásuk módját. Valószínűleg házi őrizetbe kerülnek.
Psonka kijelentette, hogy mindezekről tájékoztatta Viktor Janukovics elnököt, aki "hozzájárulását adta ahhoz is, hogy a gyanúsítottakat mentsék fel hivatali feladataik ellátása alól".
Az elnöki hivatal nem sokkal később közzétette, hogy Janukovics a főügyészség kérésére felfüggesztette hivatalából a főváros vezetőjét és az SZNBO titkárhelyettesét.
November 30-án hajnalban váratlanul rohamrendőrök rontottak a kijevi Függetlenség terén az ország európai integrációjáért békésen, jó hangulatban tüntető egyetemistákra. Gumibotokkal és tonfákkal ütötték, rugdosták, a földön vonszolták a menekülni próbáló fiatalokat. Az incidensben 35 diák sérült meg, sokukat őrizetbe vették.
Az ellenzék egyik fő követelése a tüntetéseken alkalmazott erőszak felelőseinek megbüntetése. Előző nap, az ellenzék részvételével folytatott nemzeti kerekasztal-megbeszélésen Janukovics még arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a november 30-i diáktüntetés brutális rohamrendőri szétoszlatásáért a vizsgálat eddigi eredménye szerint "közvetlenül három személy felelős". Ígértet tett arra, hogy megnevezi az illetőket, amint a nyomozás állása ezt lehetővé teszi.
A helyi média ugyanakkor a szombati főügyészi bejelentést úgy kommentálta, hogy a kijeviek, főként az EU-párti tüntetők szemében rendkívül népszerűtlen városvezető, Popov és a kevéssé közismert titkárhelyettes, Szivkovics "nyakába varrják" a tüntetésen alkalmazott erőszakért a felelősséget.