Az UNIAN ukrán hírügynökség beszámolója szerint Thorbjorn Jagland, azt Európa Tanács főtitkára kérte fel az ET keretén belül működő, független alkotmányjogászokból álló tanácsadó testületet, hogy vizsgálja meg a krími autonóm köztársaság parlamentjének döntését az Oroszországhoz való csatlakozásról. A bizottság ülésére meghívták Petrenkót, hogy személyesen vázolja fel Ukrajna hivatalos álláspontját e kérdésben.
Az Európa Tanács konkrétan azt a kérdést tette fel a Velencei Bizottságnak, hogy megfelel-e az alkotmányos előírásoknak a krími parlament döntése népszavazás kiírásáról az Ukrajnához tartozó autonóm köztársaság státusának megváltoztatásáról.
Ugyancsak állásfoglalásra kérték a Velencei Bizottságot annak az orosz alkotmányos törvénynek a megváltoztatását illetően, amely az újabb területek Oroszországi Föderációhoz csatolását szabályozza, s amelynek nyomán egyszerűsített eljárásban tárgyalhatná az orosz parlament a Krím csatlakozását. A bizottságnak azt kellene megállapítanie, hogy összhanban áll-e a nemzeközi jog normáival és elveivel egy ilyen törvénymódosítás.
A Velencei Bizottság következő, 98. plenáris ülését március 21-22-én tartja.
Oroszország ugyancsak a Velencei Bizottságához fordult, kezdeményezve az ukrán parlament döntéseinek törvényességi vizsgálatát. Szergej Nariskin, az orosz állami duma elnöke szerdán közölte: az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének jogi bizottsághoz fordultak annak érdekében, hogy a Velencei Bizottság befogadja a vizsgálat iránti orosz kérelmet. Nariskin szerint az ukrajnai politikai válság egyik oka az, hogy a kelet-európai országban nincs olyan politikai erő, amely törvényesen képviselné a soknemzetiségű ukrán nép érdekeit