"Rendkívüli történelmi esemény volt, mégpedig nemcsak Magyarország, hanem számunkra, a szomszédok számára is, amelynek jelentősége mélyen beivódott tudatunkba" - nyilatkozta Klaus cseh államfő, egy kerekasztal-beszélgetés után az MTI prágai tudósítójának.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc történelmi jelentőségét méltatta kedden este Prágában Václav Klaus cseh államfő. A neves politikus, miután vasárnap és hétfőn Budapesten részt vett a magyarországi központi jubileumi emlékünnepségeken, kedden este a cseh fővárosban személyesen vezette azt a kerekasztal-beszélgetést, amelyet a Miért kell most is felidéznünk az 1956-os magyarországi felkelést címmel a helyi Gazdasági és Politikai Központ rendezett.
"Mindannyiunk számára ez már akkor alapvető jellegű kísérletet jelentett arra nézve, hogy valamit tenni kell a kommunizmussal. Ez a nagy jelentőségű esemény természetesen gondolkodásunkat is befolyásolta és máig is jelen van benne" - fejtette ki továbbá a cseh államfő, aki egyben örömét fejezte ki afelett, hogy a kerekasztal-beszélgetés nagy érdeklődés mellett és telt ház előtt zajlott le.
"Rendkívül örülök, hogy a teremben ilyen sok fiatal arcot láttam. Remélem, hogy ez azt jelenti, hogy az 1956-os magyarországi események üzenetét ők is majd továbbadják" - jegyezte meg Klaus. "A magyar 1956 olyan nagy esemény, mint mondjuk a 18. századi francia forradalom. Ezért kell üzenetét minduntalan felidéznünk" - mondta az MTI-nek Pavel Kohout neves cseh író, aki a hetvenes években bekapcsolódott a Charta 77 emberi jogi mozgalomba, majd az akkori rendszer nyugati emigrációba kényszerítette.
"Az 1968-as prágai tavasz az 1956-os magyar forradalom édes gyermeke volt" - szögezte le Kohout, akinek drámái és könyvei Nyugat-Európában igen népszerűek. A mintegy két órás kerekasztal-beszélgetés alatt két történész - Vladimír Nálevka és Oldrich Tuma - részletesen felidézték az ötvenes évek közepének magyarországi eseményeit, míg Jirí Sedivy volt cseh külügyminiszter az akkori nemzetközi helyzetet, különös tekintettel a szovjetunióbeli fejleményekre.
(MTI)