Az Európai Bizottság által javasolt kvótarendszer alapján a Franciaországba érkező 24 ezer migráns és a júliusban már befogadott 6750 menekült közül a becslések szerint mintegy négy-ötezer lesz beiskolázandó gyerek, akiknek méltó fogadására és integrációjára felkészült a francia közoktatás - írta pénteken a Le Figaro.
Németországban a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a magyarországi menekültügyi helyzettel foglalkozott csütörtöki számában, a konzervatív Die Welt pedig a Jobbikról írt az online kiadásában.
A FAZ Ti népek, hát nem halljátok a jeleket? címmel közölte Stephan Löwenstein írását, aki kiemelte, hogy a magyar kormány a menekültválságban eddig az elrettentésre helyezte a hangsúlyt, és stratégiája szerinte nem bizonyult hatékonynak.
- A franciák többsége már támogatja a migránsok és menekültek befogadását. Az álláspont radikális változását a tengerbe fúlt kisfiú, Aylan Kurdi tragédiája váltotta ki, amelynek képe bejárta a világsajtót - derül ki az Elabe közvélemény-kutatóintézet felméréséből, amelyet szerdán hozott nyilvánosságra a BFM hírtelevízió.
Az Európai Bizottság részéről Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke tudatta: sem a határok teljes lezárása, sem teljes megnyitásuk nem oldhatja meg a válságot.
Ismételten a templomok és egyházi intézmények megnyitását szorgalmazta a rászorulók előtt Ferenc pápa a migránsválsággal összefüggésben a Szent Péter téren, szerdai általános audienciáján.
Ferenc pápa a szavait hallgató húszezer hívő előtt úgy fogalmazott, hogy az ajtajukat bezáró templomokat és plébániákat nem lehet templomoknak nevezni, hanem múzeumoknak.
Először fejezte ki sajnálkozását kedden Hillary Clinton, a demokraták legesélyesebbnek tartott elnökjelölt-aspiránsa amiatt, hogy az Egyesült Államok külügyminisztereként nem a hivatalos elektronikus levelezési rendszert használta, hanem a saját szerveréről kommunikált.
Angela Merkel német kancellár szerint az Európai Unió tagállamainak sikerül megegyezésre jutniuk egy új, a helyzethez jobban illeszkedő és a terhek arányos megosztásán alapuló menekültügyi politikáról.
Angela Merkel kedden Berlinben Stefan Löfven svéd miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után, kettejük sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy fenyegetések helyett a másik fél nézetei iránti tiszteletből kiindulva kell tárgyalni az új menekültpolitikáról.
Egymás után nyitják meg kapuikat az olaszországi plébániák a bevándorlók előtt, miután a katolikus egyházfő a migránsok befogadására szólította fel őket. A befogadás azonban nem tömeges, és van, ahol a hívők ellenállásába ütközik.
Szlovénia lakosságának túlnyomó többsége híve az Európai Unióba érkező migránsok segítésének, ám csupán 15 százaléka támogatná, hogy országa ezernél több bevándorlót fogadjon be - ezt mutatja egy véleményfelmérés, amely még augusztus 31. és szeptember 3. között készült, és amelynek eredményét hétfőn ismertette a Slovenske Novice hírportál.
Magyarország xenofób válasza címmel írt terjedelmes cikket "a második világháború óta legnagyobb menekültválságról" Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete a The New York Times című amerikai lapban. Írásában aggasztónak nevezte, "ahogyan és amiért a magyar kormány őrizetbe vette és zaklatta" a többségében Szíriából, kisebb létszámban Afganisztánból és Észak-Afrikából érkező menekülteket.
Nyomorult féregnek nevezte az olasz kormányfőt Matteo Salvini, az ellenzéki Északi Liga vezetője hétfőn, miután Matteo Renzi különbséget tett a bevándorlókat befogadó "emberek" és az őket elutasító "bestiák" között.
Matteo Salvini egy olasz televíziónak azt mondta, hogy a kormányfő kijelentései megsértették a "szabályokat és biztonságot" követelő olaszok többségét.
A hét végén nagyjából 20 ezer Magyarországról indult menedékkérő érkezett Münchenbe, hétfőn pedig több mint 10 ezren érkezhetnek a felső-bajorországi közigazgatási régió vezetője szerint. Christoph Hillenbrand az ARD német országos közszolgálati televízió hírportálján hétfőn megjelent összeállítás szerint elmondta, hogy a nap folyamán "11 ezren, vagy még többen" érkezhetnek. Pontosabb becslést később lehet adni.
"A helyzet nagyon feszült" - mondta.
Ötezer bevándorló érkezett Szerbiába Macedóniából hétfőn a hajnali órákban, ez az eddig látott legnagyobb áradat - mondta az M1 aktuális csatorna tudósítója Presevoban.
Jelenleg mintegy kétezren várakoznak a helyi sátortáborban, szintén kétezren pedig már el is indultak a szerb-magyar határ irányába, tehát egy-két napon belül újabb hullám érheti el Magyarországot - tette hozzá.
Az Európát érintő migrációs válság valóságos "aranybánya" az embercsempészek számára - írta honlapján a Deutsche Welle (DW) német állami rádióállomás, megjegyezve, hogy a hatóságok határozottabban akarnak fellépni a menekülteket az öreg kontinensre juttató gátlástalan bűnözők ellen.
Németországban a szövetségi belügyminisztérium 7 ezer Magyarországról érkező menedékkérővel számol, őket még a hét végén szétosztják a tartományok között.
A tárca szombati közleménye szerint a menedékkérőket a szokásos rendben osztják el a tartományok között, az úgynevezett königsteini képlet alapján, amely a lakosság nagysága és az adóbevétel figyelembevételével határozza meg a terhek megosztását a 16 tartomány között.
Az európai humánum és szolidaritás példájaként méltatta szombati Twitter-üzenetében Dimitrisz Avramopulosz migrációs és belügyi EU-biztos azt az osztrák és német gesztust, hogy a magyarországi rendkívüli helyzet miatt befogadják a menekülteket.
A görög uniós biztos közölte, hogy hétfőn Ausztriába látogat.
Németországban a politikai menedékjogra jogosult emberek befogadásának nincs felső határa, ugyanakkor mindazoknak, akik nem szorulnak védelemre, vissza kell térniük a hazájukba - erősítette meg Németország álláspontját a német kancellár egy szombati lapinterjúban.
Magyarországnak ki kellene állnia az uniós kvóta és a közös határvédelem mellett - olvasható az osztrák kancellári hivatal közleményében, amelyet azután adtak ki pénteken, hogy Werner Faymann kancellár találkozott a bécsi magyar nagykövettel.
Perényi Jánost a menekülthelyzet miatti diplomáciai feszültségek miatt kérette be az osztrák kormányfő.
A cseh rendőrség csütörtök délutántól kezdve fokozatosan szabadon engedi azokat a szír állampolgárságú migránsokat, akik jelenleg még táborokban vannak és korábban menedékjogot kértek Magyarországon - közölte Katerina Rendlová a cseh idegenrendészet szóvivője.
Közlése szerint mintegy 230 emberről van szó, akik jelenleg még menekülttáborokban vannak.