A szerb filmek mellett magyar, bolgár, kínai, orosz és mexikói filmeket is bemutatnak a kilencedik Kustendorf szerbiai film- és zenei fesztiválon január 22. és 27. között - olvasható Emir Kusturica szerb filmrendező fesztiváljának honlapján.
A legfőbb díjakért - az Arany-, az Ezüst- és a Bronztojásért - tizenhét film indul. Magyarországot Borbás Dávid: Wartburg című rövidfilmje képviseli.
Január elsején hagyományteremő céllal rendezik meg a Virtuózok újévi koncertjét a Zeneakadémián, az eseményt a Duna televízió élőben közvetíti - olvasható az MTVA közleményében.
A közmédia és a szervezők célja az, hogy a bécsi újévi koncerthez hasonlóan Budapestnek is legyen az újév első napján nívós komolyzenei eseménye a hazai hangversenyélet egyik legjelentősebb helyszínén.
Az interneten is megtekinthetővé válik több száz klasszikus magyar film a csütörtökön indult MandaTéka online filmtárban. A kulturális alapellátás fejlesztése keretében a kormányzat minél szélesebb körben próbál minőségi kulturális szolgáltatásokat nyujtani, ehhez a törekvéshez illeszkedik a MandaTéka elindítása is.
A Saul fia című magyar holokausztdráma is szerepel a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára esélyes művek kilenc alkotásra szűkített listáján - jelentette be az amerikai filmakadémia péntekre virradóra Los Angelesben.
- "A színház fűtve leend" címmel a debreceni Csokonai Színház fennállásának 150 éves évfordulója alkalmából plakátkiállítás nyílik ma a debreceni b24 Galériában.
A tárlat átfogó képet ad a debreceni teátrum történetéről, a kiállítás rendezői a kezdetektől egészen napjainkig válogattak a fellelhető plakátok közül.
- Az Ifjúság című film öt jelölésből hármat váltott díjra az Európai Filmdíjak szombat esti átadásán Berlinben: a legjobb film mellett kiérdemelte a legjobb rendezésért és a legjobb férfi főszereplőnek járó szobrot is.
Megrendülve és a végén nagy tapssal fogadta pénteken a jeruzsálemi zsidó filmfesztivál közönsége Gárdos Péter Hajnali láz című filmjét.
Az 1999 óta évente megrendezett, idén december 7-től 12-ig tartó jeruzsálemi zsidó filmfesztiválon péntek délután mutatták be a részben Jeruzsálemben forgatott, magyar-svéd-izraeli koprodukcióban készült alkotást.
- A Saul fia című filmet, Nemes Jeles László rendezését Golden Globe díjra jelölték a legjobb idegen nyelvű alkotások között. A filmet támogató Magyar Nemzeti Filmalap büszke a rendezőre és az alkotás eddigi nemzetközi sikerére.
Harminc különleges műtárgyat, köztük Rer koporsóját és benne fekvő múmiáját is láthatja a közönség jövő vasárnaptól Sopronban, a tárlat a Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteményének darabjait vonultatja fel. Az egyiptomi anyaghoz csaknem félezer műtárgy tartozik, ebből több mint négyszázat állandó kiállításon láthatott a közönség.
Mintegy 1,8 millió fontért (800 millió forint) cserélt gazdát Henry Moore brit szobrászművész egy alkotása a Christie′s aukciósház szerda esti londoni árverésén. A fekvő alakot ábrázoló Reclining Figure: Umbilicus című absztrakt szobrot egy névtelenségbe burkolózó licitáló vásárolta meg.
Az aukciósház szerint öt műalkotás leütési ára is meghaladta az egymillió fontot a modern brit és ír alkotásokat felvonultató szerdai aukción.
A hagyományos japán művészet esztétikai ideálját állítja a középpontba egy ezeréves férfieszmény, Gendzsi herceg alakján keresztül a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum új kiállítása Gendzsi herceg nyomában - Japán képen és írásban címmel.
Zágrábban, Stockholmban, a lengyelországi Bydgoszcz-ban az operatőrök legnagyobb nemzetközi seregszemléjén és Londonban is díjazták a hétvégén Nemes Jeles László Saul fia című filmjét.
A Saul fia a magyar filmek közül elsőként nyert fődíjat a zágrábi nemzetközi filmfesztiválon. A szakmai zsűri kiemelkedő és megrázó alkotásnak értékelte a munkát - közölte a Magyar Nemzeti Filmalap hétfőn
Jelentős hőmérséklet-eltéréseket állapítottak meg négy Kairó körüli piramis hőkamerás átvilágítása során, a kutatók reményei szerint ezzel közelebb kerülünk a fáraók temetkezési helyeinek megépítése körüli rejtélyek megfejtéséhez - adta hírül kedden az egyiptomi sajtó.
Elhunyt Kobzos Kiss Tamás. A Kossuth- és Liszt-díjas zenész, előadóművész, zenepedagógus hosszú betegség után, élete 66. évében vasárnap halt meg.Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kommünikében tudatta, hogy saját halottjának tekinti Kobzos Kiss Tamást.
Elsősorban a magyar régizene, az európai középkori énekes zene, a török énekmondók zenéje, a magyar népzene és a kortárs zene területén tevékenykedett.- Három évig tartó teljes körű felújítás után csütörtökön újra megnyitja kapuit a párizsi Rodin Múzeum. A 16 millió euróba (öt milliárd forintba) kerülő munkálatok költségének felét a múzeum önerőből teremtette elő.
A megrepedezett tetőszerkezettől és falaktól a vezetékhálózaton át a padlóig az elmúlt három évben teljesen megújult a XVIII. századi Hotel Biron, amelyet Rainer Maria Rilke költő tanácsára vett birtokba 1908-ban Auguste Rodin (1840-1917).
A legjobb külföldi film kategóriában a Brit Független Filmdíjra (BIFA) jelölték Nemes Jeles László Saul fia című alkotását. A Saul fia az első magyar film, mely jelölést kapott a brit díjra. Az 1993-ban alapított díjakkal a filmkészítőkből, színészekből és filmipari dolgozókból álló szakmai zsűri évről évre a kiemelkedő brit alkotásokat ismeri el, emellett a legjobb külföldi film kategóriába is osztanak díjat.
- Zányi Tamás, a Saul fia című film hangmérnöke Párizsban átvette a 68. cannes-i fesztivál technikai megvalósításért járó nagydíját, amelyet májusban ítéltek oda. A Vulcain-díjat a francia Kép- és Hangtechnikai Főbizottság (CST) héttagú zsűrije ítéli oda évente egy, a fesztivál hivatalos válogatásába meghívott film elkészítésében kiemelkedő teljesítményt nyújtó filmtechnikai művésznek.
- Címlapján méltatja szerdai kiadásában Nemes Jeles László Saul fia című filmjét Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja, a La Libre Belgique.
Címlapján mesterműnek, mellékletének borítóján pedig az idei cannes-i kínálat főművének nevezi a lap a Röhrig Géza főszereplésével készült filmet.
Újabb tárgyakkal és gondolatokkal bővített "műtárgyösvénnyel" újult meg a budapesti Néprajzi Múzeum A magyar nép hagyományos kultúrája című állandó tárlata.
Az Ablak című műtárgyösvény - amely a Nemzetstratégiai Kutatóintézet támogatásával valósult meg - újabb tárgyakat és gondolatokat illeszt az eredeti kiállításba, melyekből kiolvasható a Néprajzi Múzeum elmúlt tizenöt-húsz évben bejárt útja.