Jelentős hőmérséklet-eltéréseket állapítottak meg négy Kairó körüli piramis hőkamerás átvilágítása során, a kutatók reményei szerint ezzel közelebb kerülünk a fáraók temetkezési helyeinek megépítése körüli rejtélyek megfejtéséhez - adta hírül kedden az egyiptomi sajtó.
Elhunyt Kobzos Kiss Tamás. A Kossuth- és Liszt-díjas zenész, előadóművész, zenepedagógus hosszú betegség után, élete 66. évében vasárnap halt meg.Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kommünikében tudatta, hogy saját halottjának tekinti Kobzos Kiss Tamást.
Elsősorban a magyar régizene, az európai középkori énekes zene, a török énekmondók zenéje, a magyar népzene és a kortárs zene területén tevékenykedett.- Három évig tartó teljes körű felújítás után csütörtökön újra megnyitja kapuit a párizsi Rodin Múzeum. A 16 millió euróba (öt milliárd forintba) kerülő munkálatok költségének felét a múzeum önerőből teremtette elő.
A megrepedezett tetőszerkezettől és falaktól a vezetékhálózaton át a padlóig az elmúlt három évben teljesen megújult a XVIII. századi Hotel Biron, amelyet Rainer Maria Rilke költő tanácsára vett birtokba 1908-ban Auguste Rodin (1840-1917).
A legjobb külföldi film kategóriában a Brit Független Filmdíjra (BIFA) jelölték Nemes Jeles László Saul fia című alkotását. A Saul fia az első magyar film, mely jelölést kapott a brit díjra. Az 1993-ban alapított díjakkal a filmkészítőkből, színészekből és filmipari dolgozókból álló szakmai zsűri évről évre a kiemelkedő brit alkotásokat ismeri el, emellett a legjobb külföldi film kategóriába is osztanak díjat.
- Zányi Tamás, a Saul fia című film hangmérnöke Párizsban átvette a 68. cannes-i fesztivál technikai megvalósításért járó nagydíját, amelyet májusban ítéltek oda. A Vulcain-díjat a francia Kép- és Hangtechnikai Főbizottság (CST) héttagú zsűrije ítéli oda évente egy, a fesztivál hivatalos válogatásába meghívott film elkészítésében kiemelkedő teljesítményt nyújtó filmtechnikai művésznek.
- Címlapján méltatja szerdai kiadásában Nemes Jeles László Saul fia című filmjét Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja, a La Libre Belgique.
Címlapján mesterműnek, mellékletének borítóján pedig az idei cannes-i kínálat főművének nevezi a lap a Röhrig Géza főszereplésével készült filmet.
Újabb tárgyakkal és gondolatokkal bővített "műtárgyösvénnyel" újult meg a budapesti Néprajzi Múzeum A magyar nép hagyományos kultúrája című állandó tárlata.
Az Ablak című műtárgyösvény - amely a Nemzetstratégiai Kutatóintézet támogatásával valósult meg - újabb tárgyakat és gondolatokat illeszt az eredeti kiállításba, melyekből kiolvasható a Néprajzi Múzeum elmúlt tizenöt-húsz évben bejárt útja.
A jamaicai születésű Marlon James vehette át kedd este Londonban a világ egyik legrangosabb irodalmi elismerését, a Man Booker-díjat.
A 44 éves James az "A Brief History of Seven Killings" című regényéért kapta az 50 ezer font (több mint 20 millió forint) pénzjutalommal és azonnali nemzetközi irodalmi hírnévvel is járó kitüntetést, amelyet Kamilla cornwalli hercegnő, Károly brit trónörökös hitvese adott át a Guildhallban, a londoni pénzügyi központ, a City elöljáróságának fényűző palotájában.
Gábor diplomafilmje, a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című magyar alkotás nyerte a legjobb elsőfilm díját a Let′s CEE filmfesztiválon Bécsben.
Az október 1. és 11. között megrendezett tematikus filmfesztivál idén 118 filmet vonultatott fel, a legjobb elsőfilm díjért nyolc film versenyzett, a díjról nemzetközi zsűri döntött. Reisz Gábor rendező-forgatókönyvíró-zeneszerző személyesen mutatta be filmjét a bécsi közönségnek
- Hétfőn adják át Spiró Györgynek az évad legjobb magyar drámájáért odaítélt díjat Helló, dr. Mengele! című darabjáért a Rózsavölgyi Szalonban.
A Színházi Dramaturgok Céhe évente, titkos szavazással választja ki az évad legjobb magyar drámáját, amely idén Spiró György Helló, dr. Mengele! című műve lett - olvasható az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet közleményében.
Szvetlana Alekszijevics fehérorosz ellenzéki írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.
A testület indoklása szerint a díjat a 67 éves szerzőnek "polifonikus írásaiért ítélték oda, amelyek a szenvedésnek és a bátorságnak állítanak emléket korunkban".
Nemes Jeles László nyerte el a legjobb rendezés díját a Saul fia című alkotásáért a háborús filmek fesztiválján a franciaországi Chalons-en-Champagne-ban.Harmadik alkalommal rendezték meg szeptember 30. és október 4. között Franciaországban a War on Screen című rendezvényt, a világ legjelentősebb háborús tematikájú fesztiválját, amelyre nyolcvan háborús film kapott meghívást, közülük kilenc a versenyprogramban mutatkozhatott be.
A beérkezett pályamunkák közül Koblencz Zsuzsanna Kaland című műve lett a legjobb, a második helyen Molnár Nikolett végzett Apu című írásával, a harmadik pedig Csabai Ágnes lett Szivárvány című alkotásával. A három díjazott közül csak egy lakik a fővárosban .
Hat új intézetvezetőt neveztek ki a Balassi Intézet delhi, isztambuli, londoni, párizsi, pozsonyi és tallinni intézetének élére, Róma, Prága és Varsó esetében pedig a korábbi igazgatók folytathatják a munkájukat.
Erdély Mátyásnak, a Saul fia operatőrének ítélték oda a Manaki Brothers operatőrök nemzetközi fesztiváljának fődíját a macedóniai Bitolában. A Balkán első operatőrei, a Manaki testvérek emlékére alapított filmes seregszemlét szeptember 18. és 27. között, immár 36. alkalommal rendezték meg.
Öt alkotás, köztük török, osztrák, dán, német és brit rendezők elsőfilmjei versenghetnek idén az Európai Filmdíjért az Európai felfedezett kategóriában.
Az elismerést az Európai Filmdíj kiosztásakor ítélik oda minden évben egy fiatal, feltörekvő európai rendező első játékfilmjéért. Az Európai Filmakadémia (EFA) az idei jelölteket a németországi Oldenburg Nemzetközi Filmfesztiválon jelentette be.
Ha tudok, ha nem, muszáj lesz lassítanom és megtanulnom nemet mondani - mondta el az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli adásában Molnár Piroska színművész, a Színházi Kritikusok Céhe életműdíjának idei kitüntetettjeként.
"Molnár Piroska az a színésznő, aki a szakmájára tette fel az életét, átengedte magát a magyar színház és filmművészetnek. Ezt a gesztust, ezt a teljes önátadást, ezt az önkizsákmányolást nem lehet sem viszonozni, sem meghálálni" - indokolták döntésüket a kritikusok.
Emberrablásról szóló filmdráma, a Room című produkció nyerte el vasárnap a torontói filmfesztivál közönségétől a mustra fődíját.
Az ír származású Lenny Abrahamson által rendezett film a dublini születésű, de jelenleg Kanadában élő Emma Donoghue azonos című könyvsikere alapján készült, amelyet a világ egyik legrangosabb irodalmi elismeréseként számon tartott Man Booker-díjra is jelöltek 2010-ben.
- A milánói Palazzo Realéban nyílik kiállítás Raffaellótól Schieléig címmel szerdán a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményének 76 csúcsművéből.
Filippo Del Corno, Milánó önkormányzatának kulturális tanácsosa a tárlat szerdai sajtótájékoztatóján kiemelte: a budapesti múzeum ritka nagylelkűségről tett tanúbizonyságot, mikor lenyűgöző gyűjteményéből ennyi jelentős alkotást adott kölcsön.
- Díjnyertes brit komédiával nyitja nyolcadik évadát a Centrál Színház. A Ma este megbukunk című darabot, amelyet a londoni előadás rendezője állít színpadra, szeptember 27-én mutatják be Budapesten. A darab, amelynek eredeti címe The Play That Goes Wrong, egy éve nyitott a West Enden, és idén elnyerte a legjobb új vígjátéknak járó Laurence Olivier-díjat. A darabot a Centrál Színházban replikaként állítja színpadra a londoni előadás rendezője, Mark Bell és kreatív csapata.