A francia sajtó szerint Gyurcsány helyett nincs alternatíva

Gyurcsány Ferenc lemondása önmagában nem jelentene tragédiát, ha nem a szélsőjobboldallal flörtölő, a reformok visszavonását sürgető, demagóg programot hirdető Orbán Viktor jelentené vele szemben az alternatívát - véli Törékeny Magyarország című szerdai szerkesztőségi cikkében a Le Monde című francia napilap.

Az Európai Unióban létezett egy ki nem mondott félelem a két évvel ezelőtt csatlakozott országok politikai stabilitását illetően: a nacionalista, populista, idegengyűlölő és irredenta tendenciák nem fogják-e veszélyeztetni a demokratikus folyamatot és a kommunizmus bukása után megkezdett gazdasági reformokat? - teszi fel a kérdést a Le Monde.

 

Válaszában azonnal megjegyzi: ez a félelem több közép-európai országot érintett, de a legritkább esetben Magyarországot, amely elsőként - még a szovjet tömb szétesése előtt - szakított a tervgazdasággal, tárgyalásos úton hajtotta végre a rendszerváltást és idén először az "Új Európában", soha nem látott módon újraválasztotta kormányát.

 

Az utcákon erőszakosan megnyilvánuló dühöt, a köztévé megtámadását Gyurcsány Ferenc kormányfő kiszivárogtatott beszéde váltotta ki, amelyben "legalább annyira méltányolandó, mint ügyetlen módon" kertelés nélkül elismeri, hogy "böszmeséget" csinált és a választókra váró gazdasági megszorítások miatt hazudott a kampányban - emlékeztet a Le Monde.

 

A kedden folytatódott, igaz kevésbé erőszakos tüntetések, az ellenzék elítélő nyilatkozatai és a (konzervatív) Európai Néppárt felhívásai ellenére a magyar miniszterelnök kizárta, hogy lemondjon. Erre a baloldali-liberális újság szerint mégis rákényszerülhet, legkésőbb az október eleji önkormányzati választások után, amelyek katasztrófális eredményt hozhatnak pártja számára.

 

"Ez sem tragédiát, sem kelet-európai különlegességet nem jelentene. De a magyar jobboldal, élén Orbán Viktorral, az elmúlt 15 évben többször próbált flörtölni a szélsőjobboldallal. Nemcsak a reformokat visszavonó demagóg programot hirdet, hanem táplálja az idegengyűlölő érzelmeket, miközben a szomszédos Szlovákiában a pozsonyi vörös-barna koalíció politikája miatt növekszik a szlovákok és a magyar kisebbség közti feszültség. Az 1956-os forradalom ötvenéves évfordulójára készülő Magyarország turbulenciába került" - írta a Le Monde.

 

A France Info hírrádió rendszeresen jelentkező helyszíni tudósítója szerint Magyarország tanácstalanságát jól tükrözi, hogy miközben szerdára virradó éjjel szélsőségesek a szocialisták székházát akarták megtámadni, majd a rendőrökkel csaptak össze, a kormány ellen békésen tüntetőkről készült fotókkal a címlapjukon jelennek meg a magyar napilapok. Gyurcsány Ferenc ragaszkodik miniszterelnöki székéhez, de senki nem lát olyan karizmatikus vezetőt, aki át tudná venni a kormány irányítását. A Kossuth-téren napközben jó hangulatban folyik a beszélgetés a tüntetők között a kormány megbuktatásáról. Zászlólengető tiltakozók keverednek a Parlamentet megtekintő turistákkal. Keserűséggel teli várakozás jellemzi az országot - hallható a francia hírrádióban.

 

A jobboldal által távirányított zendülések Budapesten címmel olvasható cikk a Libération című napilapban. A tavaszi választásokon vesztes magyar jobboldal a nagyon liberális politikát folytató Gyurcsány Ferenc óriási baklövésének köszönhetően tér vissza a politikai színtérre - véli a baloldali újság.

 

A kiszivárgott beszéd részleteinek és az elmúlt napok "zendüléseinek" részletes ismertetése után a lap megjegyzi: az ultrakonzervatív jobboldali Fidesz évek óta utcára hívja híveit azért, hogy a parlamenti viták helyett állandó választási kampányhangulatban tartsa az országot.

 

Nem sokkal a 2006-os tavaszi választások előtt Orbán Viktor egyik legfőbb híve, Kerényi Imre rendező hirdetett forradalmat baloldali győzelem esetére. Elsőként Orbán vádolta meg nemrégiben hazugsággal Gyurcsányt és szólított akcióra a kormány ellen. A Fidesz stratégiája a következő: "összegyűjti a puskaporos hordókat és várja, hogy valaki meggyújtsa a lángot azért, hogy a gyümölcsöket a Fidesz szedje le". A nyugtalanság kitapintható Budapesten, ahol a Fidesz eldöntötte, hogy megtartja szombatra meghirdetett nagygyűlését - írta a Libération.

 

(forrás:hvg.hu)