A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa 2010. december 9-i ülésén elfogadta a 270/1995. Tt. számú államnyelvtörvény módosításait a kormány szeptember 24-i javaslata alapján. A koalíciós módosító javaslatokat a jelenlévő 139 képviselőből csak a koalíciós képviselők szavazták meg, míg az ellenzéki pártok valamennyi javaslatait rendre leszavazták. A végszavazásban az ellenzéki pártok képviselői nem vettek részt, a jelenlévő 76 kormánypárti képviselőből 74 megszavazta, 2 fő pedig nem szavazott.
Eddigi információink szerint az államnyelvtörvény 2009. június 30-án elfogadott módosításához képest a most elfogadott szöveg néhány ponton változtatást jelent.
Továbbra is úgy ítéljük meg azonban, hogy a változtatások ellenére a szankciók fenyegetést jelentenek a kisebbségi nyelveket használókra, fenntartják a megfélemlítés légkörét.
A most elfogadott módosítás nem tesz eleget a Velencei Bizottság október 21-én közzétett véleményének, sem az EBESZ Kisebbségi Főbiztosa ajánlásainak, nem állítja helyre az államnyelv védelme és a kisebbségi nyelvek használati joga között a megbomlott egyensúlyt.
A pozsonyi parlament döntése kész helyzet elé állítja a szlovákiai magyarságot és a magyar kormányt. A törvény elfogadásánál folytatott parlamenti vita, egyes szlovák pártok megnyilvánulásai és a szlovákiai magyarság szervezeteitől érkezett információk is ezeket az aggodalmakat támasztják alá, illetve erősítik meg.
Hétfőn kerül sor a Magyar - Szlovák Kisebbségi Vegyes Bizottság társelnöki találkozójára, amelyen napirendre kívánom venni azokat a kérdéseket, amelyek arra irányulnak, hogy hogyan képzeli el a szlovák fél az államnyelvtörvényről szóló tárgyalások folytatását, miként kívánja végrehajtani a törvényt, pl. mi lesz a sorsa a 2009-es módosítás kapcsán elfogadott irányelveknek.
Répás Zsuzsanna
nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár
Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság
2010. december 10.
Kiadó: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium