Hét magyar bankot minősített le a Moody′s

A leminősítés legfőbb indoka az volt, hogy az érintett bankoknál túl magas a deviza aránya a hiteleken belül. Banki elemzők szerint a Moody′s lépése természetesen nem jó hír az azáltal sújtott bankoknak, de nem is tragikus.

A Moody′s kedden hét magyar bankot minősített le azzal az indoklással, hogy túl nagy a deviza aránya a hiteleken belül. A besorolás rontásának másik oka a pénzintézetek profitjának csökkenése volt.

A minősítő öt bank esetében - K&H, Budapest Bank, FHB, Erste Bank és MKB - az úgynevezett pénzügyi erő minősítését rontotta, míg az OTP Jelzálogbank esetében a forintadósság besorolását, az OTP-nél a devizahitelek minősítését módosította lefelé.

 

Az öt magyarországi bank hitelminősítésének rontásának következményeit nem kell túldimenzionálni - mondták lapunknak banki elemzők. Valamelyest drágítja a bankok forráshoz jutását a lépés. Azon az ágon is negatív hatása van a leminősítésnek, hogy az érintett hitelintézetek úgynevezett banki limitje kisebb lesz: amikor a leminősített bankok kölcsönt próbálnak szerezni más bankoktól, akkor utóbbiak a belső szabályzatuk miatt kisebb összegű hitelt nyújthatnak a leminősített bankoknak, mint amennyit adhattak volna a hitelbesorolás rontása előtt. A Moody′s lépése ezért nem jó hír természetesen az azáltal sújtott bankoknak, de nem is tragikus - mondták