A BBC által 22 országban végzett felmérés szerint az emberek úgy vélik, hogy a kormányok a beszedett adóknak több mint a felét elpazarolják.A mintegy 22 ezer fő bevonásával a fejlett országokban végzett felmérés szerint a lakosság általános közérzete szerint a kormányok nem megfelelően költik el a rájuk bízott adópénzeket.
Sok megkérdezett szeretné, ha a kormány aktívabb szerepet játszana a gazdaságban. A válaszok átlaga szerint nemzetközi szinten az adók mintegy felét rossz célra fordítják. Az arány egyetlen államban sem volt egyharmad alatt. A helyzet Spanyolországban volt a legjobb, itt a válaszadók szerint az adók "csak" 34 százalékát költik nem a közjót szolgáló célokra - jelenti a BBC.
A megkérdezettek egyértelműen támogatták azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyek az alapvető élelmiszerek árának csökkentésére irányultak. A válaszadók átlag 78 százaléka pártolta az élelmiszerek ártámogatását. Németország volt az egyetlen olyan ország, ahol a többség ellenezte az élelmiszerek ártámogatását.
A költségvetési kiadások csökkentését elsősorban a kínai, brazil, német, és francia megkérdezettek támogatják. A válaszadók nem túl bizakodóak a jövőt illetően: mindössze 28 százalék számít arra, hogy a helyzet jobb lesz, ez 2 százalékkal magasabb a 2009-ben mért aránynál. Az országok közti eloszlás tekintetében jól látszik a jelenleg dinamikusan fejlődő országok, és a gazdag, stagnálás közelében veszteglő államok közötti különbség. Az optimisták csoportja Kínában, Indiában, Nigériában, és Brazíliában volt nagyobb a pesszimistákénál. Az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, és Franciaországban azonban a többség pesszimista.
Doug Miller, a kutatást végző Globescan szervezet elnöke szerint "ahogy az országok a gazdasági élénkülésért küszködnek, a polgárok aktívabb kormányt szeretnének és egyben hatékonyabb kormányzati beavatkozást várnak a polgárok valós igényeinek kielégítésére, ehhez kapcsolódik az élelmiszerárak támogatása is.
Szerző: BBC World