Leállítják a japán Hamaoka erőművet

A Chubu Electric Power japán áramszolgáltató hétfőn bejelentette, hogy Kan Naoto kormányfő kérésének eleget téve ideiglenesen leállítja a közép-japáni Hamaoka atomerőművet.

 A cég közlése szerint a lehető leghamarabb leállítják az erőmű még működő 4. és 5. reaktorát, míg a karbantartás alatt lévő 3. reaktor zárva marad. Az 1. és 2. reaktorokat már korábban leállították.

A kormányfő azzal érvelt, hogy a Hamaoka erőmű olyan helyen van, a Csendes-óceán partján, ahol a földkéreg három lemeze találkozik, és a szakértők 90 százalékos valószínűségét látják annak, hogy erős, akár nyolcas fokozatú földrengés következzen be ott a következő évtizedekben.

 

A szigetország középső részét árammal ellátó magáncég hétfői igazgatósági ülésén döntött arról, hogy eleget tesz a kormányfő kérésének, és bezárja a három reaktort, amíg nem építenek ki új biztonsági berendezéseket a Tokiótól mintegy 200 kilométerrel délnyugatra lévő erőműben.

 

A kormány azután kérte az erőmű bezárását, hogy a Fukusima-1 atomerőművet súlyosan megrongáló március 11-i földrengés és szökőár után felülvizsgálta az országban működű 54 atomreaktort.

 

Midzuno Akihisza, a Chubu Electric Power elnöke sajtótájékoztatóján közölte: igen komolyan veszi a kormányfő kérését, még ha az erőmű megfelel is a japán földrengés-biztonsági normáknak. "Hosszú távú megoldásokat, mindenekelőtt az óriásszökőáraknak ellenálló védőfalakat kell építeni" - hangsúlyozta a miniszterelnök.

 

A többi japán atomerőműhez hasonlóan Hamaoka is a tengerparton áll, mintegy 100 kilométerre Nagoja iparvárostól, a Tokió és az Oszaka és Kobe nagyvárosokat magában foglaló Kanszai régió közötti, stratégiai fontosságú útvonal mentén.

 

A Hamaoka a Chubu Electric Power áramtermelésének 15 százalékát állítja elő. A kieső mennyiséget a cég hőerőművek termelésének növelésével és más, nyugat-japán cégektől való áramvásárlással pótolja. A japán hatóságok is pénzügyi segítséget ígértek az idei csúcsszezonra.