Magyar professzor kapta meg idén a Jean Monnet-díjat

Palánkai Tibor, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora érdemelte ki a 2010-es Jean Monnet-díjat az európai integrációval kapcsolatos kutatásaiért, és az ahhoz kapcsolódó ismeretek oktatásában vállalt munkájáért. Palánkai professzor tevékenységének köszönhetően mára több mint 250-en oktatják szerte az országban az európai integrációs ismereteket - hangsúlyozta ki Androulla Vassiliou oktatási-kulturális EU-biztos, Brüsszelben.

A 2010-es Jean Monnet-díj, vagyis az "Európa Atyjáról" elnevezett kitüntetés odaítélésekor a választás Palánkai Tiborra, a Corvinus egyetem európai tanulmányokkal foglalkozó központjának vezetőjére esett - jelentette be Androulla Vassiliou, a brüsszeli konferencia keddi nyitónapján. Beszédében Vassiliou kiemelte azt is, hogy amikor 1993-ban a magyar egyetemek is csatlakozhattak a Jean Monnet Programhoz, Palánkai Tibort bízták meg a program irányításával Magyarországon. Hazájában úttörő volt az európai ismeretek oktatásában, érdemeit mutatja, hogy amíg az 1990-es évek elején még csak pár tucat magyar szakértője volt az európai integrációnak, addig mára több mint 250-en oktatják az országban az ilyen irányú ismereteket. Ebben nagy érdemei vannak Palánkai professzornak, és az ő dinamizmusának - emelte ki az EU-biztos.

Idén fontosnak tartották, hogy a díjazott egy az unióhoz újonnan csatlakozott országból kerüljön ki, mivel elismerésüket akarták kifejezni azok iránt, akik tudományos munkásságukkal jelentősen hozzájárultak hazájuk uniós csatlakozásához, az EU bővítéséhez - mondta el Androulla Vassiliou.

A Jean Monnet Program keretében kétévente rendezik meg a brüsszeli konferenciát, melyen az európai integráció időszerű kérdéseit vitatják meg a tudományos világ és a civil társadalom képviselői a politikai élet szereplőivel. A kitüntetést azoknak ítélik oda, akik az európai integrációval kapcsolatos kutatásaikkal, és az ismeretek oktatásával kiemelkedő érdemeket szereznek.