Méltányos földrajzi egyensúlyt! Az Európai Külügyi Szolgálatban ne diszkriminálják az új tagállamokat!

Az Európai Parlament plenáris ülésén a most felálló Európai Külügyi Szolgálat költségvetéséről, és személyzeti szabályzatáról vitáztak a képviselők. Több tagország sérelmezte, hogy az Európai Bizottság Külügyi Főigazgatóságán, és az ehhez tartozó külképviseleteken dolgozó diplomaták 68%-a mindössze hat tagállamból érkezett, míg a többi 21 tagállam a mindössze 32%-át adják a személyi állománynak.

Tabajdi Csaba szocialista EP képviselő írásbeli hozzászólásában kifejtette:  El kell utasítanunk azon képviselők arroganciáját, akik a közösségiség elvére hivatkozva nem akarják a földrajzi egyensúly valódi megvalósulását. Ők a maguk privilegizált helyzetét akarják bebetonozni.

 

    Tabajdi szerint csak akkor várhatjuk el a tagállamoktól, hogy beálljanak az Európai Külügyi Szolgálat és az EU Külpolitikai Főképviselője által képviselt egységes uniós álláspont mögé, ha az egyes tagállamok arányos képviselete, a földrajzi egyensúly biztosított. Ez a szolgálat összeurópai, közösségi támogatottságának alapfeltétele. A képviselő támogatta a ma tárgyalt parlamenti jelentést, amely kimondja a földrajzi egyensúly elvének érvényesítését.

 

Tisztában vagyok vele, hogy a földrajzi egyensúly elvét nem lehet megvalósítani a Szolgálat működésének első napjától, ugyanakkor nagyon fontosnak tartom, hogy az minél hamarabb megvalósuljon. Azt javaslom, hogy a következő években Ashton asszony a személyzet kiválasztásakor egyszerre vegye figyelembe a szakmai érdemeket és az egyensúlyi követelményeket. Azonos érdemek esetén válassza azt a jelöltet, amelyik jobban hozzájárul a földrajzi és a nemi egyensúly megvalósulásához. Ez egyszerre biztosítaná egy hatékony és valóban reprezentatív Szolgálat létrejöttét, miközben szót sem ejtünk tagállami kvótákról vagy hasonló merev szabályokról  - vélekedett a képviselő.

 

Tabajdi Csaba hozzátette:  Biztos vagyok abban, hogy ennek megvalósításához nem szükséges tíz év, és nem is vagyunk abban a helyzetben, hogy ennyit várjunk. A Külügyi Szolgálat és az Európai Unió egységes külpolitikai fellépése csak akkor válthatja be a hozzá fűzött reményeket, ha a huszonhét hangból egyetlen, közös, erős álláspontot alakít ki, és azt az összes uniós tagállam elfogadja, magáénak érzi és képviseli.