- Molnár Gyula ideje alatt a Fidesz egyik slágertémája volt a Zöld Pardon működése körüli lakossági panaszáradat, illetve a korrupció-gyanú; mivel a hely a kerületnek a 70 millió forint forgalmi értékű terület használatért 10 milliót fizetett egy egész szezonra. Az igazság narancsszín bajnokai akkor ennek tízszeresét, 100 millió forintot követeltek minden évre. Az ősszel fölényes többségbe került városatyák gyorsan felejtenek: ma már ennek ötödével, 22 millióval is beérik.
A Lehet Más a Politika újbudai frakciója nem tartja etikusnak, hogy a kerület extra hasznot húzzon egy vállalkozásból, csak azért mert az sikeres. Szűklátókörűségnek tartjuk, hogy a kerületi vezetés egy budapesti jelentőségű kulturális értéket akar felszámolni az év végével. A hirtelen árcsökkentést sem tudjuk mire vélni, hiszen vendéglátósok egybehangzó véleménye szerint akár a korábbi 100 milliós követelés, ha nehezen is, de kitermelhető lett volna. A képviselő-testületi ülés megkezdése előtti utolsó pillanatban a területhasználati díj befizetésével sem vesződő Rió ügye is napirendre került. Itt valami bűzlik, és ez semmiképpen sem szolgálja a kerület érdekét. A csütörtöki képviselő-testületi ülés zárt ajtók mögött tárgyalta a szórakozóhely 2011. évi kinyitásához szükséges közterület-használati engedély megadásának ügyét. Az LMP annak érdekében, hogy az erősen ellentmondásos ügyet mindenki számára vállalható megoldással rendezzük, a következő módosításokat nyújtotta be a közterület-használati engedély megadásának egyéb feltételeiként:
1. Legyen kötelező az újrahasználható és a volt környezetvédelmi minisztérium által is támogatott, úgynevezett RE-POHÁR használata a rendezvényen a hulladékképződés csökkentése érdekében.
2. Szakmai terv alapján, június 30-ig a környezetvédelmi törvényben előírt elérhető legjobb technika elve szerint kell fejleszteni a zajvédelmet. Ennek keretében javasoljuk megvizsgálni az aktív mélyhang-csillapítás és az izolit tőzeggyapot falak elhelyezését, illetve további megoldások keresését.
3. Kötelezzük az intézményt a parkolóhely megváltásra, ha gépjárműparkolóhely-igénye van, és fokozott szigorral büntessük a járdára, gyepre parkolást a szórakozóhely környezetében.
4. A hely kulturális jelentősége miatt vegyük ki a végleges levonulásra való kötelezést a Zöld Pardonra vonatkozó engedélyből és a hátralevő 8 hónapban próbáljunk tárgyalóasztal mellett megoldást találni a jövőbeni működésre, az üzemeltetővel és a lakossággal közösen.
5. Számlázzuk tovább a hely üzemelése kapcsán a kerületnél jelentkező extra költségeket (közrendvédelem, köztisztaság, közvilágítás fejlesztése stb.).
A fentiek költségigénye még mindig csak a fele a Fidesz által ellenzékben javasolt díjnak, ezért nem értjük, hogy a fideszes többség miért utasította el –az utolsó kivételével – összes javaslatunkat. (Az 5-ös ponthoz hasonló kritérium már szerepelt a csütörtökön beterjesztett módosított indítványban.) Ezeket a javaslatokat nem az irigység szülte, hanem a hosszú távú fenntarthatóság és béke iránt igény. A kerületben több mint húszezer fiatal él, akiknek természetes igényük a szórakozás; ennek figyelmen kívül hagyása saját fiatalságunk megtagadása lenne.
Budapest, 2011. április 21.
A Lehet Más a Politika újbudai frakciója
Kiadó: Lehet Más a Politika párt (LMP)