- Nyílt levélben keresi meg az ország polgármestereit és a médiát Seres Mária, Mátraverebély polgármestere, a Civil Mozgalom vezetője, valamint önkormányzati képviselőtársa, Csemer Csaba, aki cigánypasztorációs aktivista és a gyöngyöspatai–ügy kirobbanásakor a felek békítésére is vállalkozott a helyszínen.
Céljuk az, hogy ellenpontokat gyűjtsenek a gyöngyöspatai történésekkel szemben. Olyan tényeket, amelyek határainkon belül és kívül is bárkit meggyőznek arról, hogy bár tagadhatatlanul feszültségek és komoly gondok nehezítik az önkormányzatok hétköznapjait, az országban nagyon sok helyen a kisebbség és a többség nemcsak együtt tud, hanem együtt is akar cselekedni a közös érdekek mentén. A levélben így fogalmaznak: – Gyöngyöspata fogalommá vált néhány nap leforgása alatt. Annak ellenére, hogy azt sem tudjuk, igazán mi történt, mi történik a településen, mindenki attól retteg, hogy a probléma nem lokalizálható, és mint a tinta az itatóson, elkezd terjedni, s ki tudja mi állítja meg. Most éppen Gyöngyöspata a színtér , de lehet, hogy holnap Mátraverebély, Ópályi vagy talán Sajólád lesz. Persze csak akkor, ha hagyjuk.
A levélben felsorolják, hogy Mátraverebélyen milyen lépéseket tettek annak érdekében, hogy a különbözőségek hangoztatása helyett az összetartozás érzése erősödjön a lakosságban. Várják a polgármesterektől az ehhez hasonló pozitív példákat, amit a hazai és a nemzetközi sajtónak is el fognak küldeni azért, hogy a hiteles tájékoztatás szellemében ne csak az elrettentésnek biztosítsanak felületet és kiemelt figyelmet, hanem számoljanak be pozitív történésekről is. Ugyanis egy gyöngyöspataihoz hasonló ügy kapcsán a média felelőssége jóval nagyobb, mint azt a gyanútlan hírfogyasztó gondolná – és ezzel tisztában kell lenniük a hírszerkesztőknek is!
Ha a szellemet kiengedik a palackból, onnantól a helyi önkormányzat elveszti az uralmat a helyzet felett, és csak a szerencsén múlik, hogy milyen áldozatokkal ússza meg a szűkebb és tágabb lakóközösség. Minden településen akad egy-két felhergelhető személy vagy csoport, ezért senki nem gondolhatja azt, hogy ilyen náluk nem történhet – tehát: senki nincs biztonságban. Idézzük a levél zárógondolatát: – Noét nem az tette naggyá, hogy tudta az özönvíz eljövetelének tényét, hanem hogy időben elkezdett bárkát építeni. Várjuk mindazok levelét, akik hozzánk hasonlóan, vagy akár egészen más módon építik a bárkát , illetve építik a hidat azok közé, akik valóban el akarnak érni egymáshoz, és nem csak beszélnek róla.
Kiadó: Civil Mozgalom Egyesület