Tanszékek bezárása ellen tiltakoztak az olasz hallgatók

Tanszékek bezárását és tanárok elbocsátását eredményezheti az olasz alsó házban november 30-án elfogadott felsőoktatási reform, mely a szenátus jóváhagyása után léphet hatályba. A reform ellen tiltakozó egyetemisták több városban összecsaptak a rendőrökkel, a hatósággal azonban nem csak ők kerültek összetűzésbe.

Nagy-Britanniában is folytatódik ugyanis a diákok tüntetése: ott a tandíjak drasztikus emelése ellen tiltakozva vonultak utcára a fiatalok. Belgrádban pedig éhségsztrájkba kezdett több szerbiai egyetemista.

 

Az olasz diákok elfoglalták a palermói kikötőt, a bolognai pályaudvart, máshol az autósztrádát, leláncolták az egyetemi rektorátusokat, betörtek az oktatási minisztériumba, elfoglalták a genovai egyetemet, Milánóban tojással és petárdákkal rohamozták meg a katolikus egyetemet, Nápolyban szemetet dobtak az oktatási felügyelet elé, Palermóban a székesegyházba vonultak be és felmásztak a pisai ferde torony tetejére - adta hírül a Kossuth Rádió. Ugyan több helyen összecsaptak a rendőrséggel is, a hallgatók tüntetéséhez csatlakoztak a professzorok és a gimnazisták is. A tüntetéssel kapcsolatban Maria Stella Gelmini oktatásiügyi miniszter úgy nyilatkozott: tarthatatlan, hogy olyan karokat tartsanak fel állami pénzből, ahova egyetlen egy diák jár. A megszorító intézkedésekkel kilencmilliárd eurót (2500 milliárd forint) vonnának el az oktatástól és 130 ezer állást szűntetnének meg 2013-ig. Eközben Londonban a Trafalgar téren több száz diákkal álltak szemben a rendőrök november 30-án. A tiltakozók a konzervatív-liberális kormány tervei ellen emelnek hangot: a válság miatt ugyanis háromezerről akár kilencezer fontra is megemelhetnék az intézmények az éves tandíj összegét. Ugyan döntésével a kormány csak a lehetőséget teremtené meg az egyetemek számára, a hallgatók rossz múltbéli tapasztalatokra alapozva tiltakoznak: korábban ugyanis hasonló döntés hatására növelték egyről háromezer fontra a díjakat - írja az eduline.hu. Néhány száz diák vonult a kormány épülete elé Belgrádban, hogy tiltakozzon. Többen közülük összeláncolták magukat az épület előtt, és éhségsztrájkba kezdtek. Azt mondták: addig nem mennek el, amíg valaki nem áll szóba velük az illetékesek közül. Hiába teljesítették ugyanis többen a törvényben elírt kritériumokat, mégsem került át az államilag finanszírozott képzésbe. Az oktatási tárca pénzhiányra hivatkozva nem tesz eleget kötelességeinek.

(Forrás: Kossuth Rádió, eduline.hu)