Mintegy 137.469-en 494.773 érettségi vizsgát tesznek le a hétfőtől kezdődő időszakban, melyből 24.997 vizsgát emelt szinten teljesítenek a jelentkezők. "Különös figyelmet fordítunk arra, hogy emelt szinten a szóbeli vizsgázóval szemben a vizsgáztatók között se az iskolájából, se rokoni köréből ne üljön kijelölt személy" - mondta el Bakonyi László, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke április 29-én.
Az érettségi időszak május 4-én, hétfőn kezdődik a magyar nyelv és irodalom tantárggyal, melyet az azonos héten közvetlenül a matematika és a történelem tárgyak követnek, az írásbeli matura időszaka május 25-én ér véget. A szóbeli vizsgákat június 4. és 26. között bonyolítják le, mely utolsó dátum egyben az érettségi vizsgák zárónapját jelenti - mondta el Hiller István miniszter.
Hozzátette: "Összesen 3.741 vizsgabizottság közreműködésével zajlik az érettségi, középszinten 191, emelt szinten pedig 87 tárgyból maturálnak a jelentkezők."
Az idei jelentkezői szám 13 ezer fős növekedést mutat, az okokra pedig a miniszter világított rá: "most érettségizik az első úgynevezett nulladik, nyelvi előkészítő évfolyam, mely 11.800 fős létszámával a két év közötti különbséget döntő többségében kiteszi." Hiller István egyben az érettségi finanszírozásáról is beszélt, elmondta: az érettségi költségeire a központi költségvetés 1 milliárd 150 millió forintot különített el, ezt az összeget azonban 107 millió forintos elvonás sújtott, így valamivel több, mint 1 milliárd 140 millió forint áll rendelkezésre a minisztériumi, a monitorig, illetve a vizsgarendszer középtávú továbbfejlesztésével kapcsolatos feladatainak ellátására. "Az érettségi vizsga biztonságos lebonyolítása így biztosított" - jegyezte meg a miniszter.
Bakonyi László felhívta a figyelmet: hiába vizsgázik mintegy 137,5 ezer fő a jelenlegi érettségi során, az elégtelen eredmény mellett a különböző pót-, javító-, illetve előrehozott vizsgák szintén befolyásolják a kiadott bizonyítványok számát, tehát valószínűleg kevesebben kapnak kézhez érettségit, mint azt a jelentkezők száma mutatja. A hivatal elnöke 89-90 ezer főre becsüli az érettségit kézhez kapók számát. A jelentkezők idén körülbelül 1170 vizsgaközpontban érettségiznek.
"A jelenleg valamely középiskolában tanulók kizárólag oda jelentkezhetnek érettségi vizsgára, ahol ők tanulnak, a volt diákok pedig vagy egy középiskolában, vagy az Oktatási Hivatal illetékes regionális igazgatóságán érettségizhetnek, mely utóbbi intézmény szintén szervezhet érettségit" - mondta el a jövő hét hétfőn kezdődő érettségi hátteréről Bakonyi László. Az írásbeli érettségi vizsgákat az emelt szintű, majd a középszintű szóbeli vizsgák követik.
A középszintű írásbeli vizsgákat mindenki a saját intézményében írja meg, és a saját tanára javítja azokat, emelt szinten azonban különböző vizsgahelyszíneken maturálnak a fiatalok, ahol több iskola diákjai egyszerre tesznek tanúbizonyságot tudásukról. Ezeket a vizsgadolgozatokat központilag kijelölt tanárok javítják, akik egységes útmutató alapján végzik munkájukat - vázolta az érettségi vizsga szakaszait az OH elnöke. Az emelt szintű szóbeli vizsgákra szintén a kijelölt vizsgahelyszíneken kerül sor, ahol a hivatal által kiválasztott tantárgyi bizottságok tagjai előtt számolnak be az érettségizők. Bakonyi László hangsúlyozta: az említett érettségizők nem kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy saját tanáruk, vagy ismerősük vizsgáztassa őket. "A középszintű szóbeli vizsgákat szintén a saját intézményben teszik le a tanulók, ahol az érettségi bizottságok elnökeit minden esetben az OH jelöli ki, miközben a grémium tagjait az iskolák igazgatója választja ki az ott oktató pedagógusok közül" - számolt be az elnök.
A tájékoztatón elhangzott továbbá, hogy a feladatlapokat az oktatási miniszter által kijelölt bizottságok állítják össze, akik folyamatosan dolgoznak újabb és újabb anyagok kialakításán. Az elkészült feladatlapokat a grémiumok az OH-nak nyújtják át, mely az ellenőrzés és közös munka után az úgynevezett tételraktárba helyezik el a szolgálati titok részeit képező érettségi vizsgaanyagokat. A raktáron álló készletekből sorsolás útján választják ki, hogy az adott évben mely lapok kerülnek az érettségizők elé, majd azokat a sokszorosítás, nyomtatás, bedobozolás és többszöri megszámolás után a körzetközponti jegyzőkhöz, valamint okmányirodákhoz szállítják ki. Itt az őrzésen kívül a feladatlapok számát is ellenőrzik, hiány esetében pedig további mennyiséget szállít a hivatal a szükséges helyekre, 2005 óta azonban nem került sor erre - emelte ki Bakonyi László.
Az Oktatási Hivatal elnöke továbbá elmodta: a magyar, matek, történelem, angol és német vizsgát jelentő első héten az eljárás utolsó fázisaként a körzetközponti jegyzők a vizsga előtti napon kapják kézhez a tételeket és ellenőrzik azokat a délután folyamán. A többi érettségi vizsgatárgy esetében a vizsga napján, reggel veszik át a feladatlapokat az iskola igazgatói megbízottjai. Végül egy bizottság előtt bontják ki a kapott csomagokat és számolják meg a mennyiséget. A szóbeli vizsgák esetében középszinten a tanárok, emelt szinten pedig központilag állítják össze a vizsga anyagát.