2012-ben jön létre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Oktatás - 2010-12-17

Elveszti önállóságát 2012. január 1-jétől a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) és a Rendőrtiszti Főiskola (RTF) is, miután azokat a Magyar Közlöny legfrissebb számában közzétett kormányhatározat szerint összevonják a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Közigazgatás-tudományi Karával - olvasható az eduline.hu-n.

A létrejövő Nemzeti Közszolgálati Egyetem fenntartója a közigazgatási és az igazságügyi miniszter, a belügyminiszter és a honvédelmi miniszter megállapodása alapján egy közös testület lesz.

 

Összevonják a ZMNE-t, az RTF-t, és a BCE Közigazgatási Karát, így előbbi kettő 2012. január 1-jétől az új közszolgálati egyetem karaként működik tovább. A Magyar Közlöny legfrissebb számában közzétett kormányhatározat indoklása szerint a polgári közigazgatás, a rendvédelem, a honvédelem és a nemzetbiztonsági szolgálatok erősítése "összehangolt és tervezett utánpótlást tesz szükségessé, a pályaelhagyás helyett a közszolgálati pályaorientációs támogató továbbképzési rendszert kell működtetni".

A tervek szerint nemcsak az érettségizett diákok tanulhatnának a szakokon, hanem leszerelt katonák, rendőrök, nemzetbiztonsági vagy katasztrófavédelmi szakemberek is részt vehetnek a képzéseken, akik később a közszolgálat más területén helyezkednek el.

A közszolgálati egyetem fenntartója a közigazgatási és igazságügyi miniszter, a belügyminiszter és a honvédelmi miniszter megállapodása alapján egy közös testület lesz - az intézmény létrehozásának és 2012-es működésének költségeit pedig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium biztosítja majd.

Az érintett minisztériumnak két hónapon belül kell benyújtaniuk az átalakulás hatástanulmányát, 2011. február 28-ig pedig be kell nyújtaniuk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalapításáról szóló törvényjavaslatot is. Ezt követően június 30-ig kell a kormány elé terjeszteniük az egyetem irányításáról, szervezetéről és működéséről, valamint az oktatók és a hallgatók jogállására vonatkozó szabályokról szóló terveket is.

A határozat szerint az érintett minisztereknek amellett, hogy meg kell vizsgálniuk a diplomáciai szolgálatra felkészítő képzések intézményi hátterének lehetőségeit, még önálló közszolgálati ösztöndíjat is létre kell hozniuk, melyet a közigazgatási és igazságügyi miniszter adományoz majd. Az ösztöndíj elnyerésének egyik feltétele lesz, hogy elnyerőinek tanulmányi szerződésben kell vállalniuk, hogy a közigazgatás azon területein dolgoznak majd, ahol komoly gondot jelent az utánpótlás biztosítása.

(Forrás: eduline.hu)

(www.edupress.hu)