A felsőoktatásban nem lesznek elbocsátások

Oktatás - 2010-12-11

Réthelyi Miklós ígéretet tett arra, hogy nem lesz létszámleépítés a felsőoktatásban: maradnak az oktatók, a kutatók és a közalkalmazottak is - olvasható a hrportal.hu-n. Korábban azonban a Népszava arról számolt be, hogy a Belügyminisztérium csaknem 1,1 milliárd forintot ítélt oda 111 település önkormányzatának, hogy támogassa közoktatási intézményeikben a létszámleépítés költségeit.

Minden oktatóra szükség van, hiszen jól képzett tanárok azért is kellenek, hogy növelni lehessen a külföldi diákok számát a felsőoktatásban - mondta el Réthelyi Miklós az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés konferenciáján. A nemzeti erőforrás miniszter beszélt arról is, hogy a felsőoktatási felvételiknek fontos része kell, hogy legyen a szóbeli, mivel az oktatók csak így találkozhatnak leendő hallgatóikkal. A felsőoktatási törvény koncepciója kapcsán kihangsúlyozta továbbá, hogy nem tartja jónak a nulladik évfolyamként is nevezett felzárkóztató évet. Véleménye szerint ugyanis azt a középfokú oktatás szintjén, és nem az egyetemen kellene megoldani.

Azzal kapcsolatban, hogy nincs annyi minősített oktató, mint amennyit a javaslat előír, Réthelyi elmondta: vitatkozni kell az arányszámokról, hiszen a cél az, hogy a minőségi kritériumokat biztosítsák a felsőoktatásban. A miniszter továbbá hozzátette: nem helyes, hogy jelenleg korlátlan számú vizsga áll a hallgatók rendelkezésére mindenféle következmény nélkül.

Míg a felsőoktatási dolgozók megtartására ígéretet tett a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, addig a Belügyminisztérium csaknem 1,1 milliárd forintot ítélt oda az önkormányzatoknak a közoktatási intézményekben főfoglalkoztatású, határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony megszűntetésére - írta a Népszava. Erre idén három körben lehetett pályázni, melynek utolsó körében most kétszer annyi pénzt kaptak az önkormányzatok, mint júniusban és szeptemberben. A legtöbbet, 187 millió forintot Budapest kapta, de sok önkormányzatnak lakosságarányosan jelentősebb összeget ítéltek oda. Pécs például 30 milliót, Debrecen 72 milliót, Szolnok 36 milliót, Salgótarján pedig 56 milliót kapott. A legkisebb települések közül a zalai, 380 lakosú Mihályfának és 900 lakosú Zalavárnak 11, illetve 9 millió forint jutott. Berkenyés István, Zalavár polgármestere a Népszavának elmondta: augusztusban négy tanártól váltak meg, ehhez kapták a lehetséges legtöbb támogatást.

(Forrás: hrportal.hu, Népszava)

(www.edupress.hu)