Kevesebb gyermek, magasabb kötelező óraszám és megmaradó alsó tagozatok - ezekről is beszélt Hiller István kedden a tanév-előkészítő tájékoztatón. Több száz budapesti pedagógus vett részt a tanácskozáson, amelynek bevezető előadásában a miniszter arra kérte őket, év közben, konferenciákon és megbeszéléseken is kerüljön szóba a csökkenő gyermeklétszám, az ezzel kapcsolatos problémák.
A hamarosan kezdődő tanévben 845 ezer diák tanul majd az általános iskolákban, százezrekkel kevesebben, mint a rendszerváltás idején. A számítások szerint pedig a 2010-es tanévre hetvenezerrel kevesebben lesznek a tanulók. Mindez természetesen hatással van a közép- és a felsőfokú oktatásra is.
A szakminiszter elmondta, nem mindenhol csökken a gyermeklétszám, Budapest külső kerületeiben és a főváros 50 kilométeres körzetében például nőtt az elmúlt években. Hasonló a helyzet több nagyvárosban is Miskolctól Győrig, ahol szintén a külső városrészekben és az agglomerációban nőtt a születések száma. Hiller István arra is kérte a pedagógusokat, találkozzanak gyakrabban, lehetőleg félévente. "A gyorsan változó világban, szükség van egy kapocsra a tanterem valósága és a törvényhozók között" - indokolt a miniszter.
Beérni a törököket
Az elmúlt évek készségfelmérései mind azt bizonyították, hogy a magyar diákoknak rosszabb többek között a szövegértési képességük, mint például a svédeknek. Emellett folyamatos pótlás jellemzi az évfolyamokat. Felső tagozatban azt tanulják, amire alsó tagozatban nem volt idő, középiskolában azt, ami nyolcadik osztályig kimaradt. Az egyetem és főiskola első három szemeszterében pedig megfelelő, egyenletes szintre kell hozni a hallgatókat.
"Pedig a pedagógusok döntő többsége jól képzett, elkötelezett ember, aki képes átadni tudását" - mondta a miniszter. Hozzátette, hogy ami a rendszerváltás óta történt a magyar oktatással, az nem a tantermekben folyó munka hibája, hanem a folyamatokban gondolkodni képtelen politika eredménye.
A miniszter azt is elmondta, tovább folytatódnak a tehetséggondozó és a rászorulóknak segítő programok, is, például az Útravaló vagy az Arany János tehetséggondozó program, de fokozottan figyelnek majd a nyelvtanulásra is. A 2010-es tanévben már minden középiskolásnak kötelező lesz az angol. "Az idegen nyelvet beszélők arányában ugyanis az utolsó és az utolsó előtti helyért versenyzünk a törökökkel" - mondta Hiller István.
Az igazán rászorulók
Az idei tanév változásai között szerepel az általános tankönyvtámogatás megszűnése, ezentúl csak a rászorulók kaphatnak térítésmentesen tankönyvet. A miniszter hozzátette, tudják, hogy sokan igényelnek támogatást, miközben egyáltalán nincsenek rászorulva, de nem tudnak tenni ellene. "A hivatal nem tudja megmondani, ki jogosult és ki nem" - tette hozzá.
Magasabb lesz a pedagógusok kötelező óraszáma is, a mostani tanévtől a plusz két órát felzárkóztatásra, korrepetálásra kell fordítani, a következő tanévtől viszont még kettővel nő a "kötelező". A miniszter szerint hiba volt a 2001/2002-es tanévben csökkenteni a pedagógus-óraszámot.
Az iskolafenntartási gondokkal küszködő önkormányzatokról is beszélt a miniszter, kiemelve, hogy az alsó tagozatot mindenhol fenntartják, legfeljebb az adminisztrációt vonják össze más iskolákkal. (www.edupress.hu)