Az intézményi pazarlás ellen szólalt fel Pálinkás

Oktatás - 2009-09-03

"Ma önök egy nem jól működő országban kezdik meg a 2009/2010-es tanévet" - fogalmazott Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szeptember 1-jén, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanévnyitó ünnepségén. Az elmúlt évtizedek hibás vagy nem létező oktatáspolitikájának látványos bukásáról beszélt, a felsőoktatási intézmények finanszírozásáról pedig elmondta: ebből a pénzből sokkal többet lehetne megvalósítani.

A tanulás és a tanítás mellett a magyar közélet újragondolásának és az ország újjáépítésének célját vetítette a hallgatóság elé Pálinkás József a keddi eseményen, ahol az oktatás területen tapasztalható erkölcsi hanyatlás mellett az oktatás és a nevelés egyre növekvő hiányosságainak eredményeként említette meg a világ és Magyarország problémáit, mint például az energia-, víz- és élelemhiány. Az MTA elnöke azonban a szellemi jólét és a jó közélet kulcsát is a megfelelő oktatásban, nevelésben látja.

Pálinkás József a tanévnyitón az egyetemi tanárok kinevezési gyakorlatának megszigorítását, a korrupciót és pazarlást támogató finanszírozás megváltoztatását, valamint az intézmények értékelésének teljes újragondolását javasolta. Emellett minden minőégre törekvő intézménynek felajánlotta az MTA együttműködését.

Ugyan az elnök elismerte, hogy az egyetemek, főiskolák számára juttatott összegek mértéke nem megfelelő, mégis a kevesebb pazarlással többet lehetne megvalósítani - vélekedett Pálinkás, aki azt is nehezményezte, hogy miközben az intézmények igyekszenek a pénz világához tartozni, inkább annak alkotójává kellene válniuk. Elmondta: a hallgatók a tanárok társai helyett fejkvóta "részvényjegyeit" jelentik csupán, de hazugságnak és önámításnak nevezte az érdemtelenül átadott diplomákat és doktori fokozatokat.

A tanévnyitón Sólyom László köztársasági elnök kitüntetéses doktori címet adott át Benkő Zoltán vegyészmérnöknek.

 

(www.edupress.hu)