Bírósághoz fordult a pedagógusok érdekképviselete

Oktatás - 2006-08-09

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azért fordul bírósághoz, hogy eldöntsék: a kormány megsértette-e a sztrájktörvényt azzal, hogy a sztrájkbizottsági tárgyalópartnereknek az intézményfenntartókat és -vezetőket nevezte meg - akiknek azonban nem felelősségük a közoktatási törvény módosítása.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) még július 20-án alakította meg sztrájkbizottságát, miután az Országgyűlés megszavazta a közoktatásról szóló törvény módosítását. Ebben többek közt a pedagógusok óraszámának emelését is elfogadták. A PDSZ álláspontja szerint azonban a kormány megsértette a munkavállalók szociális és gazdasági érdekeit, mivel 2006 szeptemberétől azonnali fizetéscsökkenést okoznak. Az ugyanis nem fizet az általa elrendelt újabb munkáért, és tovább növeli az azt követő tanévtől a díjazatlan munkaterhelést.

 

Az intézményvezetőknek és -fenntartóknak, akiket a kormány mint sztrájkbizottsági tárgyalópartnereket megnevezett nincs kompetenciája a közoktatási törvény módosítása felett, ami miatt a szakszervezet sztrájkba lépett - fogalmazta meg véleményét a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Ezért a PDSZ most bírósághoz fordul, hogy az eldöntse, a kormány megsértette-e a sztrájktörvényt. A kormány ugyanis kijelölte a sztrájkbizottsági tárgyalásokkal megbízott tárgyalópartnert, az Oktatási és Kulturális Minisztériumot, amely azonban nem tette lehetővé a törvény által előírt tárgyalásokat.

 

"A hatályos jogi szabályozásra tekintettel tehát a kormány és a minisztérium sztrájkjogi kérdést nem vitat meg, illetve ilyen típusú követelés megtárgyalásába nem bocsátkozik" - idézi a PDSZ sajtóközleménye Hiller István oktatási és kulturális miniszter hivatalos, a szakszervezethez intézett válaszlevelét. A szaktárca egy korábbi tárgyaláson a fenntartókat és az intézményvezetőket nevezte meg a PDSZ tárgyalópartnereként a sztrájkbizottsági tárgyalásokon, ezzel őket téve felelőssé azért, amit a közoktatási törvény ír elő, ami felett azonban nincs kompetenciájuk - indokolja a PDSZ a bírósági kereset beadását. A szakszervezet ezért most tisztázni kívánja a bírósággal, hogy Magyarországon kizárólag munkahelyi szinten lehet-e sztrájktárgyalásokat folytatni akkor is, ha a kormány csorbítja a dolgozók szociális és gazdasági érdekeit. (Forrás: FigyelőNet)