Meg kellene szüntetni a fejkvóta alapú finanszírozást, sok egyetemet kellene bezárni - fogalmazott Bokros Lajos a Kihívások - a nagy áttörés? címmel zajló pénzügyi csúcstalálkozón. A volt pénzügyminiszter szerint mindegy hogyan hívjuk, a tandíj bevezetését üdvözölni kell.
Bokros Lajos szerint optimizmusra ad okot, hogy a kormány felismerte az elmúlt időszak "valóságtagadó" politikájának tarthatatlanságát. A Hungarian Business Leaders Forum és az ICEG Európai Központ negyedszer tartotta meg pénzügyi csúcstalálkozóját, ahol az exminiszter a felsőoktatásról is kifejtette elképzeléseit.
A jelenleg a Közép-Európai Egyetemen (CEU) tanító közgaszdász szerint a tandíj elfogadása szükséges, de nem elégséges lépés - ugyanakkor üdvözlendő a fizetési kötelezettség bevezetése. A további lépések között említette a diákonkénti, fejkvótaalapú finanszírozási rendszer megszüntetését. Bokros Lajos szerint ugyanis a mostani szabályozás a mennyiségi, és nem a minőségi képzésre ösztönöz. Emellett sok egyetemet, felsőoktatási intézményt meg is kellene szüntetni Magyarországon. A Horn-kormány minisztere az egyetemek bezárására akár önálló, speciális csődtörvény megalkotását is szükségesnek látná.
Bokros megszüntetné a felsőoktatásban dolgozók közalkalmazotti státusát, így a rektorok a munkáltatói jogokat és a bérezést illetően szabad kezet kapnának. Az exminiszter szerint mindkét kérdésben meghatározó lehetne a diákok éves értékelése a tanárokról. A jelenleg a felsőoktatási intézményeknél működő gazdasági tanácsokat - ő maga az ELTE-n ennek a testületnek a vezetője - megszüntetné, a döntéseket úgynevezett tulajdonosi irányító testületek kezébe adná.
Stumpf István ugyanakkor a csúcstalálkozón úgy fogalmazott, hogy bizonyos közösségi szolgáltatások csak erőteljes állami szerepvállalással biztosíthatók hatékonyan és hosszabb távon is fenntarthatóan. Ennek a nemzeti stratégián kell alapulnia, különösen az oktatás, az egészségügy vagy a szociális ellátás területén. (www.edupress.hu)