Debreceni suli-buli
Rendszeresen, több tízezer forintot ?kölcsönzött? Debrecen városának az egyik iskola gondnoka, aki korlátozás nélkül juthatott előleghez: a város pénzéből. A cívisváros gépipari szakközépiskolájának igazgatója saját helyettesével kötött megállapodást tanfolyamok szervezésére, így a direktor ?mint egyéni vállalkozó ? egy fél év alatt közel 3 millió forinttal egészítette ki igazgatói fizetését. A mezőgazdasági szakközépiskola igazgatója közel 2 millió forinthoz jutott. A tanfolyami bizniszt a polgármesteri hivatal állította le, de a fegyelmi büntetésekkel még nem zárultak le az ügyek.
Az iskolavárosi rangjára méltán büszke Debrecen az ország legnagyobb önkormányzati oktatási hálózatát működteti. Néhány évvel ezelőtt - egy átszervezéssel - az iskolák önálló intézményi besorolása megszűnt, a részleges önállóságot a gazdasági egységekké történő tömörítés jelentette. A szakképző iskolák pénzügyeinek intézését a képviselőtestület a Povolny Ferenc Szakképző Intézmény gazdasági egységére bízta, ahol évente közel 5 milliárd forinttal gazdálkodnak.
A szabálytalanságok sorozatának lavinája egy közérdekű bejelentéssel indult. A Mechwart András Gépipari és Informatikai Középiskolában egy számlát készpénzfizetés után átutalással is ki akartak fizettetni. A gyors revízió kiderítette, hogy az iskola gondnoka több, mint 30 alkalommal úgy vett fel előleget a pénztárból, hogy azzal később számolt el, ráadásul rendre nagyobb összegről szóltak a számlák, így a gondnok hitelezett a városnak. A pénzfelvételre jogosult alkalmazottak az előlegeket sorozatosan a gondnoknak adták át, aki bevásárolt, majd alkalmanként igazolta is a felhasználást. Az első ellenőrzésre érkezett ellenőrök ráadásul nem találták az állítólag megvásárolt eszközöket az intézményben?
Az iskola igazgatója, dr.Barcsa Lajos, tanfolyamszervezésre saját helyettesével kötött megállapodást, aminek alapján közel 3 millió forintról nyújtott be számlát. Meg is kapta egy fél év alatt, s hogy rendben menjenek a dolgok, a gazdasági egység dolgozóinak is jutott a tanfolyami díjakból. Csak a város kasszája nem gyarapodott, mert a gépipariban indított tanfolyamok terembérleti díját, egyéb költségét nem számlázták ki?
A suli-buli hasonló módon ment a Balásházy János Mezőgazdasági Szakközépiskolában, ahol a munkáltatói engedéllyel nem rendelkező ? igazgatónő, 2005.első félévében közel 2 millió forintot számlázott, mint egyéni vállalkozó. (Az iskola igazgatónője nem kívánt nyilatkozni lapunknak.)
Mindezek feltűnhettek volna egy jól működő ellenőrzési rendszerben, de nem tűntek fel. Ebben az is szerepet játszhatott, hogy Rozs György, a gazdasági egység vezetője - egyéb szabálysértések mellett - saját maga javára teljesített kifizetést ellenjegyzett, amúgy egyéni vállalkozóként, épp azzal az intézménnyel létesített további jogviszonyt ? a munkáltató dokumentált tudomása, illetve engedélye nélkül, amelynek szabályos gazdálkodását ellenőrizni és felügyelnie kellett volna.
A polgármesteri hivatal ellenőrzés sorozata után a Mechwart András Gépipari és Informatikai Középiskola igazgatója figyelmeztetést kapott.
A célvizsgálat jegyzőkönyve és a realizálásra vonatkozó leirat alapján a szükséges intézkedéseket megtettem. Kötelezettségemnek megfelelően erről a jelentésemet az intézmény fenntartójának megküldtem- reagált a történtekre dr.Barcsa Lajos igazgató.
Az ügyben főszerepet játszó gazdasági egységvezető vezetői megbízását visszavonták. A napokban leltároztak az iskolákban, de az sem elképzelhetetlen, hogy egy időben kell az érintett intézményekben, minden beszerzést tételesen ellenőrizni.
A debreceni suli-bulinak így még nincs vége, volt, aki a munkaügyi bírósághoz fordult. Az sem elképzelhetetlen hogy a város egységesíti a tanfolyami biznisz iskolai gyakorlatát. Sokan állítják, hogy az iskolarendszeren kívüli oktatás jó üzlet. Lehet, hogy Debrecennek is az lenne.
Hajdu István