Diploma: piacképesség mindenek felett

Oktatás - 2006-08-02

Tűzoltó leszel, vagy katona, vagy humánerőforrás-menedzser? A versenyképesség ma már mindent meghatároz; akik pedig piacképtelen szakokon tanulnak, nincsenek tisztában vele, hogy értéktelen lesz diplomájuk a munkaerőpiacon - derül ki az Echo Survey Szociológiai Kutatóintézet tanulmányából.

Van olyan diploma is, ami semmit sem ér

Akik piaci szempontból értéktelenebb szakra járnak "meglepő módon a pedagógus szakma megbecsültségét értékelik nagyobbra", de nagy presztízsűnek gondolják a televíziós műsorvezetőket, vagy a humánerőforrás-menedzsereket is. Ezzel szemben a nagyobb sikerrel kecsegtető szakokra járók az orvoslást és a villamosmérnök munkáját becsülik meg leginkább - írja a hvg.hu az Echo Network tagja, az Echo Survey Szociológiai Kutatóintézet tanulmánya alapján.

Határozatlanabbul választanak intézményt, szakot, kevésbé biztosak pályaválasztási döntésükben, és változékonyabbnak látják a munkaerőpiacot a piacképtelen szakokon tanulók "szerencsésebben választó" diáktársaiknál.

Kelendőek a mérnöki, főleg a villamos-, gépész-, közlekedésmérnöki, az informatikus, a pénzügyi és számviteli diplomák, viszont nem kifejezetten piacképesek a marketing, pr, kommunikáció, művelődésszervező, műszaki menedzser, nemzetközi kommunikáció, Európai Uniós végzettségek - derül ki a tanulmányból.

Ugyancsak igen nehéz elhelyezkedni agrár-, környezet-, vagy kertészmérnökként is. Egy-két éve már a jogi diploma sem tekinthető piacképesnek, a pedagógus-, illetve bölcsészvégzettségek pedig már régen nem azok. A piacképtelen szakokra járók nem tudják, hogy az oklevél, amiért dolgoznak, értéktelen a munkaerőpiacon, erre vonatkozó felmérések ugyanis nincsenek, a kutatás készítői is csak szakértői véleményekre tudtak támaszkodni.

A főiskolákat, egyetemeket kötelezni kellene, hogy kövessék végzett hallgatóik pályakezdő éveit, és vezessenek statisztikákat az elhelyezkedés sikerességéről - ezt javasolják legalábbis a tanulmány írói által megkérdezett szakemberek.

A fiatalok a kevéssé elismert oklevél megszerzésével nem javítják munkaerő-piaci esélyeiket - írja a tanulmány. Egyes szakemberek szerint még rontanak is azokon, hiszen nem vállalják el a végzettségüknek nem megfelelő munkát, mivel környezetük "illúziókat táplál" beléjük diplomájuk értékét illetően.

(Forrás: hvg.hu)