Az október közepén kezdődő őszi érettségi időszak alatt szervezett vizsgákra szeptember 6-ig adhatják be jelentkezésüket a diákok - olvasható az eduline.hu-n. A tavaszi érettségi vizsgákkal ellentétben őszi érettségi vizsgát országszerte csak 150 kijelölt iskola szervez.
Idén az őszi érettségik írásbeli vizsgái október 15-én kezdődnek el, és október 28-ig tartanak, amit az emelt szintű szóbeli vizsgák követnek, november 10-15 között. Végül a középszintű szóbeli érettségik következnek, november 18-26. között.
A diákoknak érdemes tájékozódniuk az érettségi vizsgát szervező iskolák listájáról, melyet az Oktatási Hivatal honlapján találnak meg, mivel azokat a tavaszi érettségi vizsgákkal szemben ősszel az országszerte kijelölt 150 iskolában tehetik csak le a fiatalok. A diákoknak, miután kiválasztották az érettségiztető intézményt, a jelentkezéshez magukkal kell vinniük a tanulói jogviszonyról szóló igazolásukat, korábbi érettségi bizonyítványunkat - amennyiben van -, az évvégi bizonyítvány másolatát, illetve személyi azonosító iratainkat. Majd a jelentkezési lapon be kell jelölniük a vizsgázóknak, hogy milyen típusú vizsgát kívánnak tenni. Pótló vizsgát tehetnek azok, akik rajtuk kívül álló okból nem tudták teljesíteni az érettségi követelményeit. Javító vizsgára annak kell jelentkeznie, akinek a rendes érettségije nem sikerült, mert félbehagyta azt, vagy megbukott. A szintemelő vizsga azoknak ajánlott, akiknek az emelt szinten megszerzett osztályzatra van szükségük a felsőoktatásba történő felvételi jelentkezésük miatt. Azoknak a jelentkezőknek, akiknek nincsen tanulói jogviszonyuk, attól függően kell vizsgadíjat fizetniük, hogy mely tárgyból akarnak vizsgát tenni, és az adott vizsga hány részből áll. A vizsgadíjak mértéke 12, 17, illetve 22 ezer forint lehet.
Az elmúlt évek statisztikái alapján az őszi érettségi időszakban a legtöbben az előrehozott érettségi lehetőségével élnek. Tavaly tizenötezernél is többen tettek érettségi vizsgát ősszel, mintegy tizennyolcezer vizsgatárgyból. Az emelt szintű érettségit 2400 diák választotta, 9800 tanuló pedig előrehozott vizsgát tett, és csak az összes vizsgázó mintegy 15 százaléka tett javító vizsgát.
Az előrehozott vizsgára ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a rendes érettségire, az utóbbira azonban csak olyan diák jelentkezhet, aki az adott tárgyból már teljesítette a tantárgyi követelményeket, és megszerezte az előírt osztályzatokat. A vizsgától visszalépni nem lehet, a jelentkezési határidőt követően pedig a vizsga szintje sem módosítható. Rossz eredmény esetén a vizsgát csak a tanulói jogviszony megszűnése után tehetik le ismét a jelentkezők.
(Forrás: eduline.hu)