Öt pontban, a felsőoktatás szerkezetének és finanszírozásának, továbbá a hallgatói juttatások rendszerének átalakításában, valamint az infrastruktúra megerősítésében és a minőségbiztosításban jelölte meg a korszerű felsőoktatás jövőbeni garanciáját Hiller István oktatási és kulturális miniszter az országos felsőoktatási tanévnyitón.
"Végig fogjuk vinni a felsőoktatás színvonal-alapú átalakítását" - szögezte le Hiller István a Budapesti Corvinus Egyetemen, hozzátéve: a minőség nem lehet vita tárgya. Ha nem történik meg az átalakítás, a világ elfut mellettünk - mondta Hiller István, hozzátéve: a felsőoktatás ma kusza, átláthatatlan és igazságtalan.
Át kell alakítani a felsőoktatás szerkezetét, mert a jelenlegi a mennyiségi változás időszakát tükrözi, az pedig lezárult - utalt az elmúlt évek hallgatói létszámnövekedésére. A minőség korszakának kell eljönnie - hangsúlyozta.
Az átalakítások egyik pontjaként említett fejlesztési részhozzájárulásról (fer) azt mondta: vitákat váltott ki, ezek azonban értelmes viták, amelyeket vállal.
A fer-t nagyon fontos lépcsőnek tartotta, amely teljesítményt indukál, versenyt teremt, és hozzájárul a színvonalas, igazságosabb felsőoktatás megteremtéséhez.
Elmondta: szeptembertől az eddigi 91 ezer forintról 116 ezer 500 forintra nőtt a hallgatói normatíva, a kollégiumi támogatás 80 ezer forintról 116 500 forintra emelkedett.
A jegyzettámogatás másfélszeresére bővült, és ezentúl a hallgatói önkormányzatok is kapnak rendszeres támogatást. A költségtérítéses képzésben a felvehető diákhitel összege 30 ezer forint helyett 40 ezer forint, az igénylési korhatár 35 év helyett 40 év.
A szakminiszter szólt arról is, hogy a felsőoktatás költségvetési támogatása az elmúlt nyolc évben a duplájára nőtt, és most 196 milliárd forint. Mint mondta, azt akarja elérni, hogy ez az összeg tovább nőjön 2007-ben. Közölte: jövő év végéig öt intézmény - köztük a Budapesti Corvinus Egyetem - bővül új oktatási tömbökkel, laboratóriumokkal.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter azt mondta: az utóbbi években nagyjából eldőlt, hogy Magyarország milyen irányban megy. "Magyarország kifejezetten a siker útjára lépett" - fogalmazott. Szerinte a XXI.században az egyes egyéni teljesítmények versenye határozza meg a versenypályát. A tandíj ellen tervezett hallgatói demonstrációról azt mondta: az érintetteknek joguk van ehhez, mindenkinek kötelessége saját érdekei védelmében kiállni. Azt kérte ugyanakkor a hallgatóktól, hogy tanulmányaikat fogják fel úgy, mint valami befektetetést, amely évtizedekig "kitűnő dolgot hoz".
(www.edupress.hu)