Hogy lesz 480 pontom?

Oktatás - 2007-12-14

Az új, 480 pontos felvételi rendszer a tanulmányi eredményből (tanulmányi pontok) és az érettségi vizsgán elért eredményekből (érettségi pontok) származó pontokat veszi figyelembe, kiegészítve az emelt szintű érettségiért, nyelvtudásért, sportteljesítményért, tanulmányi versenyekért, szakképesítésért, valamint az előnyben részesítés jogcímén járó többletpontokkal.

Balázs példáján keresztül látható, hogy tevődhet össze pontosan az áhított 480 pont.

Balázs harmadik év végi és a mellette látható negyedik év végi jegyei a következők:

Magyar irodalom: 3, 4

Magyar nyelvtan: 3, 3

Matematika: 5, 4

Történelem: 5, 4

Angol nyelv: 4, 4

Választható tárgy: 5, 5

 

Tanulmányi pontszáma tehát a következőképp alakul:

3+5+5+4+5+3,5+4+4+4+5=42,5x2 =85 pont.

(A magyar nyelvből és irodalomból szerzett jegyeket átlagolják a számításnál, kerekítés nélkül, ezért Balázs utolsó évben szerzett 4-es és 3-as osztályzatát 3,5-ként könyvelték).

A tanulmányi pontszámításban szereplő tárgynak és az érettségi választott tárgyának nem kell ugyanannak lennie. A tanulmányi pontszámításhoz megjelölhető bármely két éven át tanult tantárgy.

 

Balázs érettségi eredményei a következők:

Magyar nyelv és irodalom: 41% (3)

Matematika: 79 % (4)

Történelem: 68% (4)

Angol: 82% (5)

Gazdasági ismeretek: 95% (5)

Balázs érettségi pontszáma így számolható:

41+79+68+82+95=365/5= 73

 

Ezzel tehát tanulmányi pontjai összege: 85+73= 158 pont.

 

A felvételi eljárás során az érettségi pontokat a szakon előírt két tárgy százalékos eredményéből számolják. A pontszám ebben az esetben megegyezik az elért százalékos eredménnyel.

Balázs esetében a gazdasági ismeretek és az angol tárgy volt a felvételi követelmény, így az ő érettségi pontszáma: 82+95=177 pont.

Amennyiben a megjelölt szakon több érettségi tárgyat elfogadnak, úgy a felvételiző számára a legkedvezőbbet nézik, Balázs esetében ez szintén a gazdasági ismeretek és az angol tárgy lenne.

 

Balázs felvételi összpontszáma a következőképp számítható:

Vagy a tanulmányi pontok + érettségi pontok + többletpontok összegéből,

vagy az érettségi pontok duplája + a többletpontok összegéből.

Mivel Balázs azon érettségi tárgyai, amelyek számítanak a felvételije során, jobban sikerültek, mint a középiskolában teljesített eredményei, így az ő esetében kedvezőbb az érettségi pontszámait megduplázni, tehát 177*2= 354 pontja van többletpontok nélkül.

 

Balázsnak az angol mellett van német nyelvből egy középfokú nyelvvizsgája, amiért plusz 35 többletpontot kap, valamint angol nyelvből emelt szintű érettségit tett, amiért plusz 40 pontot könyvelnek neki, így összpontszáma 177*2+35+40=429 pont. Ezzel az eredménnyel várhatja a felvételi kimenetelét.

Balázsnak sem sporteredménye, sem hátrányos helyzetét igazoló papírja, sem OKJ-s képesítése nincs, továbbá tanulmányi versenyen sem vett részt, de plusz pontjainak száma mindössze 5-el lehetett volna több, hiszen 75 plusz ponttal majdnem a megkapható maximum 80 plusz pontot megszerezte.

 

Érdemes a felvételizőknek részletesen tanulmányozni az új pontszámítási rendszert, hogy mindenki számára a legkedvezőbben alakuljon a végeredmény. Segíthet a pár nap múlva megjelenő Felsőoktatási felvételi tájékoztató - 2008 szeptemberben induló képzések című kiadvány, de elérhető a részletes útmutató a www.felvi.hu oldalon is, ahol a pontszámító kalkulátor segítségével hamarosan akár élesben is mehet a számítás.

(www.edupress.hu)