Családja jövedelmi és vagyoni helyzetétől függetlenül ingyenességre jogosult a nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő minden olyan tanuló, aki három- vagy többgyermekes családban él. Ugyanakkor az egy és két gyermekes családok csak akkor jogosultak térítésmentes tankönyvellátásra, ha rendszeres gyermekvédelmi kedvezménybe részesülnek.
vagyis a család egy főre eső jövedelme nem haladja meg a legkisebb öregségi nyugdíj 130 százalékát ami 37 050 forint. Ha a jövedelem akár 100 forinttal a meghaladja ezt a határt, akkor a tanuló nem jogosult az ingyenességre. Ez igazságtalan. Tilos a tanulók megkülönböztetése a családi állapotuk és a vagyoni helyzetük alapján!
Az ingyenes tankönyvellátás azt jelenti, hogy az arra jogosultak neveléséhez, oktatásához szükséges összes tankönyvről az iskola gondoskodik minden évfolyamon, vagyis az iskola fizeti ki a szülő, illetve a tanuló helyett, a tankönyvcsomag teljes árát, kb. 4-500 000 tanulónak. Az ingyenességre jogosult tanuló 100 százalékosan térítésmentesen kapja az oktatásához szükséges valamennyi tankönyvet, munkatankönyvet, nyelvkönyvet, szakmai tankönyvet és az olyan a tankönyvhöz kapcsolódó kiadványokat, amelyek az ismeretanyag illusztrálására, illetve a tanultak gyakorlására és ellenőrzésére szolgálnak és segítséget nyújtanak a könyvben foglaltak elsajátításához, illetve azok használatához. A pedagógusoknak olyan tankönyveket és tankönyvhöz kapcsolódó kiadványokat kell választani, amelyek beszerezhetők a rendelkezésre álló 12 000 Ft/fő költségvetési forrásból.
A fenntartó ezért jogosult és köteles ellenőrizni az iskolai tankönyvrendelést, és amennyiben nem valósítható meg a törvényben előírt ingyenesség biztosítása, utasítania kell az igazgatót annak átdolgozására. Használt tankönyveket nem lehet az ingyenességre jogosultaknak kiadni, hiszen az iskola augusztus 25-ig minden tanuló után megkapja a 12 000 Ft normatív támogatást. Jogorvoslati lehetőség Az ingyenesség megtagadása egy adott iskolában sérti az egyenlő bánásmód követelményét. Az ingyenességre és a tankönyvellátással kapcsolatos rendelkezések megtartásának vizsgálata az Oktatási Hivatal feladata. Jogos panasz esetén kifogásaikat a tényállás pontos leírásával közérdekű bejelentés formájában tegyék meg az alábbi címen: Oktatási Hivatal, 1055 Budapest, Szalay utca 10-14. Postacím: 1363 Budapest, Pf.19.
Kiadó: Fővárosi Szülők Egyesülete a Gyermekekért