Ingyen jár, ami ingyenes

Oktatás - 2006-08-31

Minden jogosultnak térítésmentesen kell hozzájutnia az ingyenes iskolai tankönyvcsomaghoz. A közoktatásról szóló törvény rendelkezései alapján az iskolák nem készíthetnek olyan tankönyvrendelést, amely mellett nem biztosítható a törvény végrehajtása - olvasható a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) közleményében.

Az elmúlt tanévben gyakori szülői panasz volt, hogy a használt tankönyvért félárat, az újért teljes árat kértek az ingyenességre jogosultaktól. Általános gyakorlat volt, hogy ráfizetést kértek az ingyenes tankönyvcsomagra - írja az MSZOE.

Számos esetben a sajátos nevelési igényű tanulók esetében sem biztosították ingyenesen a tankönyvet, vagy a települési önkormányzat a bejáró tanulóra nem kívánta megadni a jogosultság szerinti kedvezményt, holott a normatív támogatást az iskolába járó gyerek után kapja. Előfordult, hogy kitöltött, agyonfirkált használt tankönyvet adtak a tanulóknak. Bizonyos szakképzési évfolyamokon nem akarták térítésmentesen odaadni a szakmai könyveket.

          

Az egyesület szerint egyes helyeken idő előtt visszakérték a kölcsöntankönyveket és kiadták másnak ingyenesség címén. Volt olyan is, hogy nem adták oda a tankönyvet, ameddig azt - halasztás nélkül - ki nem fizette a szülő. Máshol már áprilisban kifizettették a tankönyvek árát. Azzal is megvetették az új tankönyvet, aki más úton jutott hozzá, például nagyobb testvértől örökölte, vagy a barátjától kapta, vette meg. Az is tapasztalható, hogy egy tantárgyhoz két-három tankönyvet is megvetetnek a tanulókkal, vagy egyáltalán nem használják azokat a tanév során.

 

Az igényelhető állami normatíva mértéke

 

A tanulók ingyenes tankönyvvásárlásához igényelhető állami normatív hozzájárulás fajlagos összege a 2006/2007. tanévre tízezer forint, minden ingyenességre jogosult tanuló után. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden ingyenességre jogosult tanuló után ennyi támogatás jár az iskolának - olvasható a szülői érdekvédelmi szervezet közleményében. Nyilvánvaló, hogy az önkormányzati fenntartónak differenciálnia kell az iskolák között, hiszen az általános iskola alsóbb évfolyamain jóval alacsonyabb a tankönyvcsomagok ára, mint a középiskola 9-10. évfolyamain.

 

Az állami támogatás felosztása

 

A fenntartónak úgy kell felosztani az állami hozzájárulást, hogy az ingyenesség a törvényben megnevezett tanulói csoportok számára biztosítható legyen. Amennyiben az ingyenesség nem biztosítható minden jogosult számára az állami hozzájárulásból, akkor az önkormányzat más forrásból köteles kiegészíteni azt. A szülői szervezet szerint nem fogadható el, hogy a tankönyvcsomag árának tízezer forint feletti részét kifizettetik a szülőkkel.

 

Az ingyenesség és a tankönyv fogalma

 

Az ingyenes tankönyvellátás tehát azt jelenti, hogy az arra jogosultak neveléséhez, oktatásához szükséges összes tankönyvről az iskola gondoskodik. Az MSZOE szerint tehát az iskola fizeti ki a tankönyvcsomag teljes árát, vagy kölcsönzi az iskolai könyvtárból - akár 4, akár 25 ezer forint a tankönyvcsomag ára.

 

Ez a tankönyvcsomag tartalmazhat tankönyvet, munkatankönyvet, nyelvkönyvet, szakmai tankönyvet és az olyan, a tankönyvhöz kapcsolódó kiadványokat, amelyek az ismeretanyag illusztrálására, illetve a tanultak gyakorlására és ellenőrzésére szolgálnak, segítséget nyújtanak a könyvben foglaltak elsajátításához, illetve azok használatához (ilyen például a tankönyvhöz szervesen kapcsolódó atlasz, szöveggyűjtemény, feladatgyűjtemény, munkafüzet, szótár, feladatlap, képletgyűjtemény, táblázatgyűjtemény vagy képgyűjtemény, kottakiadvány).

 

A tankönyvcsomag összeállítása

 

A közoktatásról szóló törvény rendelkezései alapján az iskolák nem készíthetnek olyan tankönyvrendelést, amely mellett nem biztosítható a törvény végrehajtása. Ezért olyan tankönyveket és tankönyvhöz kapcsolódó kiadványokat kell választani, amelyek beszerezhetők a rendelkezésre álló forrásokból. A fenntartó ezért jogosult és köteles ellenőrizni a tankönyvrendelést, és amennyiben nem valósítható meg a törvény előírása, utasítania kell az igazgatót annak átdolgozására.

 

Kik a jogosultak?

 

Családja jövedelmi és vagyoni helyzetétől függetlenül ingyenességre jogosult a nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő minden olyan tanuló, aki tartósan beteg, sajátos nevelési igényű, három- vagy többgyermekes családban él, egyedülálló szülő által nevelt, nagykorú és saját jogán családi pótlékra jogosult, és aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül - akkor is, ha szakképzési évfolyamokon tanul.

 

További támogatások

 

A normatív kedvezmények kielégítését követően az iskola további kedvezményeket állapíthat meg. A további kedvezmények nyújtásánál előnyben kell részesíteni azt, aki igazolja, hogy családjában az egy főre jutó jövedelem összege nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) másfélszeresét. A benyújtott további igényeket a rendelkezésre álló tárgyévi tankönyv-támogatási keret, valamint a könyvtári tankönyvkészlet figyelembevételével a házirendben meghatározott módon bírálja el - fogalmaz a közlemény.

 

A támogatás formái

 

Ha az iskola fizeti ki a szülő, illetve a tanuló helyett a tankönyvcsomag teljes árát, a megvásárolt tankönyv a tanuló tulajdonába kerül. Az ingyenesen kapott tankönyvet az iskola nem kérheti vissza, sem tanév végén, sem az iskolai tanulmányok befejezésekor.

Amennyiben az iskolai könyvtár kölcsönzi a tanulók részére ingyenesen a tankönyveket, a taneszköz az iskola tulajdona, a tanuló pedig csak használja azt. Ilyenkor a tankönyvet addig az időpontig kell a tanuló részére biztosítani, ameddig az adott tantárgyból a helyi tanterv alapján a felkészítés folyik, akár több tanéven keresztül, illetve ha az adott tantárgyból vizsgát lehet vagy kell tenni a tanulói jogviszony fennállása alatt.

 

Kártérítés és számlaadás

 

A tanuló, illetve a kiskorú tanuló szülője köteles a tankönyv elvesztéséből, megrongálásából származó kárt az iskolának megtéríteni. Nem kell megtéríteni a tankönyv, munkatankönyv stb. rendeltetésszerű használatából származó értékcsökkenést. Az MSZOE szerint ugyanakkor ez a meghatározás vitára adhat okot: "nehéz meghatározni, hogy mit nevezünk rendeltetésszerű használatnak, amikor a legtöbb tankönyv nem bír ki egy tanévet sem".

 

Az ingyenes tankönyvellátásra nem jogosult tanulók számára tételes elismervényt kell adni a tankönyvek egységáráról, darabszámáról és a kifizetett összegről. (A kereskedelmi és adótörvények szerint), kérésre számlát kell kiadni, a munkáltatói vagy más iskolakezdési támogatás igazolása céljából (a munkáltató címére).

 

Jogorvoslat az ingyenesség megsértése esetén

 

Az érintett körbe tartozó tanulóktól az iskola nem kérhet semmilyen hozzájárulást a tankönyvek megvásárlásáért. Az ilyen iskoladöntés jogellenes. Az egyesület azt javasolja, hogy a szülő ilyenkor éljen jogorvoslati jogával, amelyet a jegyzőhöz kell benyújtania. A jegyző döntése ellen bírósághoz lehet fordulni.

 

Az iskolai tankönyvellátás rendjéről a nevelőtestület dönt, de a szülői és tanulói közösségek véleményét vagy egyetértését is ki kell kérni a fontosabb kérdésekben. Az iskolaszék, az iskolai szülői szervezet és a diákönkormányzat képviselőinek feladata, hogy részt vegyenek a tankönyvellátás folyamataiban, jogszabálysértés esetén kezdeményezzék a rendelkezések betartását az iskolavezetésnél, ha ez eredménytelen, akkor a fenntartónál (jegyzőnél), ha ez sem vezet célhoz, akkor a képviselő testületnél.

 

Ha az ingyenes tankönyvellátással kapcsolatban panasz érkezik a szülői szervezethez, de a szervezet nem vállalja el az ügyet, akkor nem képviseli a gyermekeik érekében eljáró szülőket, nem működik a törvénybe beépített társadalmi kontroll - fogalmaz a szülők egyesületének közleménye. (www.edupress.hu)