Július 1-jétől Szabó Gábor áll a Magyar Rektori Konferencia élén

Oktatás - 2009-07-01

Szabó Gábor tölti be a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöki posztját július 1-jétől egy éven keresztül. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) rektora holnap már az egészségügyi miniszterrel tárgyal az orvoslás területén tevékenykedő intézmények eltérő finanszírozási rendjének javaslatával kapcsolatban, továbbá szorosabb együttműködések kialakítására törekszik más, határon túli intézményekkel, illetve hallgatói érdekképviseletekkel, a finanszírozási rendszert pedig teljesítmény- és minőségorientált elv szerint szeretné átszervezni.

"A konferencia gazdálkodása stabil, állami támogatás helyett az intézmények tagdíjaiból, valamint minimálisan a támogatók által felajánlott összegekből tartja fel magát" - mondta el az MRK működéséről a posztját átadó dr. Rudas Imre, a Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) rektora az új elnök beiktatásán július 1-jén, Budapesten. Kiemelte: az egyik legnagyobb munka a bolognai rendszer értékelése volt, melynek során 16 bizottság bevonásával elemezték az eddig eltelt időszakot. Az észrevételek egy rövidített változatát a Nemzeti Bologna Bizottság is beillesztette jelentésébe. Ebben az MRK kifejezi: mindaddig csupán finomhangolásokra van szükség, amíg a teljes ciklus ki nem fut. A kérdésre az első, MSc képzésben részt vevő hallgatók kifutása után kell visszatérni.

"A szervezet egy másik jelentős közreműködő szerepe az egyetemek, főiskolák vagyonkezelői jogának kialakításában állt, de fontos még az a minőség irányába ható intézkedés is, mellyel a felvételi ponthatár 200-ra emelkedett" - mondta el Rudas Imre. Kiemelte: a Parlamentben a felsőoktatást érintő, egyéni képviselői javaslatokra reagálva az MRK kezdeményezte egyetértési, illetve véleményezési jogát a döntéshozásban.

Egy - ugyan még csupán egyes rektorok támogatását élvező - pénzügyi alap létrehozását jelentette be továbbá Rudas Imre, mely az MRK saját erőforrásaiból a rászoruló hallgatókat támogatná. A rendszert rövid időn belül kidolgozzák, partnerként pedig számítanak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájára a rászoruló diákok elérésében és a támogatások odaítélésében, de egyúttal csatlakozásra kérik a felsőoktatási intézményeket és azok vezetőit is. A szeptemberi plénumülésen kívánják véglegesíteni és meghirdetni a támogatást. Szabó Gábor és Rudas Imre saját felajánlásáról is biztosította az alapot, az SZTE és a BMF pedig az MRK-nak fizetendő tagdíj felét tervezi felajánlani, mely kezdeményezést a két intézményvezető a szenátusi üléseken kíván előterjeszteni.

Szabó Gábor elnök szintén megemlítette azt az április 28-ai közleményt, amelyben az MRK megfogalmazta: nem ért egyet azzal az elmúlt időszakot jellemző jogalkotási módszerrel, melynek során az intézmények vezetőivel nem egyeztetnek. Az állásfoglalás a következő egy év egy fontos törekvése lesz - hangsúlyozta az elnök.

"A magyar felsőoktatás az utóbbi években társadalmi jelentőségűvé vált, hiszen a felsőoktatási intézményekben 380 ezer hallgató, 22 500 oktató, 1800 kutató és 25 ezer egyéb alkalmazott tanul, oktat, kutat, gyógyít vagy éppen adminisztrátorként, ápolóként dolgozik" - érzékeltette Szabó Gábor a felsőoktatás társadalmat jelentősen befolyásoló intézményhálózatának jelentőségét.

Az elkövetkező egy év feladati közül az új elnök kiemelte a magyar kutatás és innováció fejlesztésének fontosságát, a magyar felsőoktatás nemzetközi népszerűsítését, valamint annak előmozdítását, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és az intézmények között mihamarabb jöjjenek létre az egyetemi, főiskolai ingatlanokkal kapcsolatos vagyonkezelési szerződések. Szabó Gábor hangsúlyozta továbbá, hogy elengedhetetlennek tartja a teljesítmény- és minőségorientált finanszírozási rendszer bevezetését, amely az egyes intézmények finanszírozását a teljesítményük, tehát többek között a kibocsátott hallgatók elhelyezkedési rátája, a nemzetközi elismertség, a pályázati sikerek, K+F+I aktivitás alapján határozná meg.

Elmondta: az alkalmazottak száma éppen a fenntarthatóság biztosíthatóságának határán áll, éppen ezért ezeket a munkahelyeket stabilizálni kell, illetve meg kell őrizni a közalkalmazotti státusz tekintélyét. Kitért arra, hogy négy olyan intézmény van ma a 69 között, ahol betegellátás és gyógyító tevékenység folyik, "ezek az orvosképzésért felelős intézmények a klinikai hátterükkel együtt a magyar lakosság 60 százalékáért felelősek, emellett pedig oktató korházakkal is kapcsolatban állnak." A betegellátás azonban nem sérülhet, a széles feladatkör és gyógyítás révén másként kell kezelni financiálisan ezeket az intézményeket, mellyel kapcsolatban holnap az egészségügyi miniszterrel tárgyal a négy intézményvezető és további illetékesek - tájékoztatott Szabó Gábor.

Az elnök elmondta: kezdeményezik, hogy az MRK egyik tavaszi ülését közösen tartsák meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, valamint szorosabb együttműködések kialakítására törekszik más, határon túli intézményekkel, illetve a hallgatói érdekképviseletekkel.

Elindult a kommunikáció az oktatási minisztérium és PPP konstrukciókban részt vevő, és az árfolyamváltozások miatt nehéz helyzetbe kerülő intézmények között - jelentette be Szabó Gábor.

"Csupán három intézmény jelezte problémáját a beruházásokkal kapcsolatban, esetükben pedig módosították a támogatási szerződéseket" - mondta el az ülésen szintén részt vevő Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára. Hozzátette: a problémákat nem jelző intézmények hiányzó forrásainak kiegészítésére szolgáló tervezet már az asztalán van. További nehézségeket fognak azonban okozni a TIOP és a TÁMOP pályázatok, melyek 240 forintos euró árfolyamon keletkeztek, így pedig a kivitelezőket a megfelelő értékarányos, minőségi munkára kell kényszeríteni - emelte ki Szabó Gábor.

 

Szabó Gábor az MRK társelnöki posztjáról léphetett az elnöki tisztségbe, mely eljárás automatikus az alapszabály értelmében. Az MRK plénuma június 23-án így megválasztotta a szervezet új társelnökét, Sándorné Dr. Kriszt Évát, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektorát, aki július elsejétől szintén egy éven keresztül tölti be a posztot. Az MRK tiszteletbeli elnöki tisztségét pedig Dr. Rudas Imre leköszönő elnök foglalja el, szintén a már említett időtartamban. Emellett az MRK Főiskolai Tagozata július 1-jei hatállyal két évre Dr. Hauser Zoltánt, az Eszterházy Károly Főiskola rektorát választotta elnökéül, a tagozat ezt követően Dr. Magda Sándort, a Károly Róbert Főiskola rektorát delegálta az MRK Elnökségébe július 1-jei hatállyal, két évre.

(www.edupress.hu)