Középiskolások videoriportjai az egykori magyar-jugoszláv határ menti életről

Oktatás - 2011-08-02

Az egykori magyar-jugoszláv határ menti életről készítettek mozgóképes visszaemlékezéseket Lentiben tanuló diákok, akik egy pályázat keretében a XX. századi történelemoktatáshoz gyűjtöttek audiovizuális emlékeket.

    A Gönczi Ferenc Gimnázium és Szakközépiskola diákjai az Audiovizuális emlékgyűjtés című program keretében Magyarország XX. századi történelmének oktatásához, s azon belül a hazai középiskolai történelemtanításban csekély súllyal szereplő 1945 utáni korszak feldolgozásához kívántak új eszközöket találni. A fiatalok a még élő szemtanúktól ismerhették meg a múltjukat, így sokkal árnyaltabb képet kapva az elmúlt 60-70 év történéseiről - mondta el a program irányítója az MTI-nek.

    Gyuriczáné Boczkó Ágnes kifejtette: a határsávban élők közül megszólaltattak olyanokat, akik egykor leventeként szolgáltak, szovjet vagy amerikai hadifogolytáborba kerültek; a meginterjúvoltak között volt munkatáborba elhurcolt vagy a Hortobágyra kitelepített is, de olyanok is szerepeltek, akiknek a Kádár-korszakról kellemes emlékeik maradtak.

    A program a kutatás mellett pedagógiai célokat is szolgált, miután a felvételeket készítő tanulókat generációk közötti párbeszédre és önálló véleményformálásra is késztette.

    A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által meghirdetett Társadalmi Megújulás Operatív Program pályázaton ötmillió forintot elnyerő programban Lentiben és a környező településeken 29 interjút rögzítettek a diákok. A kutatási és oktatási célokat egyaránt szolgáló beszélgetéseket a XXI. Század Intézet, illetve a Terror Háza Múzeum is felhasználja, és a program folytatásaként a tanulók a szlovéniai magyarok körében is végeznének további kutatásokat.

MTI