Magyar diák lett a világ legjobb elméleti fizikusa

Oktatás - 2006-07-25

A fizikai diákolimpián egy kínai tanulóval megosztva szerezte meg a címet Halász Gábor, a budapesti Radnóti Miklós Gimnázium végzős tanulója. Csapatban a második helyet szereztük meg.

A legjobb elméleti fizikusnak járó különdíjat elnyerő Halász Gábor az InfoRádióban elmondta: az elméleti és a gyakorlati forduló is öt órán át tartott, az elméleti rész három hosszú feladatból állt; a gyakorlati fordulóban egyetlen feladat volt.

    

A fiatal fizikus számára a második elméleti feladat volt a legnehezebb. A leírás szerint egy mozgó rudat fényképeznek, ami azért érdekes, mert a rúd elejéről és végéről eltérő idő alatt érkezik meg a fény a kamerába. Ebből kellett kiszámolni például, hogy mekkorának látszik a rúd, és mi történik a rúddal különböző helyeken - tette hozzá Halász Gábor. A kísérletben mikrohullámok visszaverődését, törését kellett vizsgálni. A végzős gimnazista szerint a viaszból készült prizmák törésmutatójának meghatározása volt a legnehezebb.

    

Halász Gábor úgy véli: a diákolimpiai feladatok szintje nem haladja meg a középiskolai tananyagot. Az olimpián az a legfontosabb, hogy tudjon az ember gondolkodni, és képes legyen gazdálkodni az idővel, amiből nagyon kevés van a feladatok számához képest - hangsúlyozta Halász Gábor, aki az ELTE Természettudományi Karán, fizika szakon tanul tovább.

 

Az ezüstérmes magyar csapat tagjai Kónya Gábor, Meszéna Balázs, Molnár András és Széchenyi Gábor voltak. (Forrás: InfoRádió)