Ha a hallgatói érdekképviseletek jobb ösztönző rendszert tudnak ajánlani a tandíjnál, az megfelelő tárgyalási alap lehet - közölte Tatai-Tóth András. Az MSZP szakpolitikusa szerint a hallgatók reformkövetelései és a kormányprogram között nincs lényeges különbség. A Fidesz emlékeztetett: a HÖOK nem szimpátiatüntetésre, hanem tiltakozásra készül.
A felsőoktatási reform lépései ösztönzik a hallgatók által is követelt változásokat, azaz a hallgatók és a kormányzat célkitűzései azonosak - mondta az MSZP oktatási és kulturális munkacsoportjának vezetője. Tatai-Tóth András szerint a különbség abban áll, hogy a hallgatók csak a felsőoktatási reform beindulása után tartják elképzelhetőnek a tandíj bevezetését. A szocialista politikus rámutatott, hogy a kormány viszont a hallgatói érdek megteremtése nélkül nem lát garanciát arra, hogy a felsőoktatási intézményekben elinduljon a megújulás.
A cél az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés közötti átjárhatóság megteremtése - mondta Tatai-Tóth András, aki úgy vélte: ha a tandíj helyett a hallgatók tudnak ajánlani egy másik ösztönző rendszert, az megfelelő tárgyalási alap lehet.
\"Tatai-Tóth András figyelmét minden bizonnyal elkerülte, hogy a hallgatók nem szimpátiatüntetést, hanem tiltakozó demonstrációt szerveznek a tandíj ellen\" - reagált a szocialista politikus szavaira a Fidesz oktatási műhelyének vezetője. Sió László hangsúlyozta: azt állítani, hogy a kormány és a diákok céljai megegyeznek, \"finoman szólva is túlzás\".
A Fidesz álláspontja szerint a tandíj bevezetése komoly visszalépés a felsőoktatásban, ezért amennyiben az Országgyűlés elfogadja a tandíjról szóló törvénymódosítást és az államfő is aláírja a jogszabályt, akkor a Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben - tette hozzá az ellenzéki párt szakpolitikusa.
(forrás: Híradó)
(www.edupress.hu)