Az emelt szintű érettségi kötelező elvárásáról is szavaztak az intézményvezetők. A javaslatot a jelenlévők 48 százaléka támogatta, 31 százaléka nem.
A hátrányos helyzetű diákok támogatására irányuló ösztöndíj létrehozásáról, három ad-hoc bizottság felállításáról, az egészségügyi intézmények finanszírozásáról, a nemzetközileg versenyképes, minőségi felsőoktatás megteremtéséről és a felvételi rendszer átalakításáról tanácskoztak az intézményvezetők.
Szabó Gábor az ülést követően tájékoztatott: a 2009. évi egészségügyi finanszírozás ötmilliárd forint hiány felhalmozását eredményezi a Semmelweis, a debreceni, a pécsi, és a szegedi egyetem Klinikai Központjaiban, amelyek a hazai gyógyító-megelőző betegellátásban jelentős szerepet töltenek be. A MRK mai állásfoglalásában kijelentette: elvárja, hogy a Magyar Köztársaság Kormánya ötmilliárd forint plusz forrás bevonással stabilizálja az egyetemek Klinikai Központjainak 2009. évi finanszírozását.
Az MRK tárgyalta továbbá a felvételi rendszer átalakítását. Az emelt szintű érettségi bevezetését 1012-től tenné kötelezővé az MRK. A szervezetben lévő 208 súlyozott szavazóból 141 volt jelen az ülésen, amelyből 48 százalék támogatta, 31 százaléka nem támogatta, hogy a felsőoktatásba felvételizőknek egy tárgyból kötelezően emelt szintű érettségit kelljen tenniük.
A plénum résztvevői egyhangúlag támogatták a hátrányos helyzetű, tehetséges diákok támogatására szolgáló ösztöndíj bevezetését. Az elnök leszögezte: az ösztöndíj nem kötelező hozzájárulás. Az MRK alakít egy négyfős bizottságot - ide kettő főt az MRK, kettő főt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája delegál -, amely a felosztási filozófia kidolgozásáért felel majd. Az ösztöndíj az intézményi források bevonásával, illetve egyetemi polgárok, üzleti partnerek, támogatók felajánlásaival, országosan egységes rendszer alapján működik majd. A felhíváshoz önkéntes alapon csatlakozhatnak az intézmények, az ösztöndíj elosztása pályázati alapon működik, az adományok elosztását az intézmények végzik majd a kidolgozott rendszer alapján, amely kiosztott összegekről az MRK összegzést készít és közzétesz.
A rektorokat tömörítő szervezet megállapodott, hogy létrehoz három szakmai bizottságot, amelyek munkájában más társszervezetek is részt vesznek majd.
A Miskolci Egyetem rektora, Patkó Gyula vezetésével az Állami Számvevőszék által a felsőoktatásról összeállított jelentés egyes kérdéseinek vizsgálatára és azok megválaszolására jön létre az ÁSZ jelentést értékelő bizottság. A stratégiai bizottság a felsőoktatási stratégiai célok meghatározására és a fejlesztési irányok kijelölésére jön létre, Hudecz Ferenc, az ELTE rektorának elnökletével. Megalakul továbbá a finanszírozási kérdések kidolgozására kijelölt bizottság, amelyet Péceli Gábor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora vezet majd. A bizottságok a mai naptól kezdik munkájukat, az első lépésekről várhatóan a novemberi MRK plénumot követően számolnak be.
Szó esett a magyar felsőoktatás finanszírozásáról is. Szabó Gábor elmondta: a tervezett 241 milliárd forintból az év eleji zárolások és az év vége felé kötelezővé tett maradványképzés után 210 milliárd forint maradt. Ez 31 milliárd forinttal kevesebb, mint a tervezett összeg. "Manherz Károly tájékoztatása szerint a mesterképzések finanszírozása garantált, az alapképzések esetében viszont plusz-mínusz10 százalékkal garantálja a kormány a költségvetést" - tájékoztatott Szabó Gábor.