Mintegy 228 milliós elvonás sújtotta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemet, amely a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium fenntartásáért is felelős. A 2009-ben még több mint száz fővel induló érettségit követő szakmai képzés tanulói létszámát 30 százalékkal kellett csökkentenie az iskolának. Bokor György, a konzervatórium igazgatója szerint a szigorúbb költségvetés csökkenti a tehetséges tanulók lehetőségeit - írja az eduline.hu.
"Az érettségi utáni szakmai gyakorlati képzésünkre is azonos módon és mértékben kapunk támogatást, mint bármely szakmában képző szakközépiskola, miközben minden más szakmai képzéshez viszonyítva lényegesen magasabb az egyéni szakmai órák száma, a képzés természetéből adódóan" - ismertette Bokor György a probléma egyik legfőbb okát. Emellett a költségvetési törvény az érettségi utáni szakmai képzésben 28-as csoportlétszámot finanszíroz, de ennél lényegesen több a felvételt nyerő, tehetséges diák.
Az igazgató utalt az állami támogatás igénylése és a tanulói létszám kialakítása közötti időbeli eltérés problémájára is. Az intézmények ugyanis késő ősszel igényelhetik a támogatást, azonban a tényleges létszám mind a Zeneakadémián, mind a szakközépiskola 13. évfolyamán csak következő év júliusában válik véglegessé. A szakmai fejlesztés az utóbbi években többletórákat is hozott, amelyek nem jártak többletfinanszírozással.
Bokor György szerint az 50 milliós idei megtakarítási kényszer lehetetlen helyzetet teremt. Úgy véli, el kell érni, hogy a konzervatórium finanszírozható legyen és a színvonalas pedagógusgárda is megmaradjon. A megoldás azonban egy-másfél évig is eltarthat. "Ha azonnal reagál erre a konzervatórium, vagy a fenntartó Zeneakadémia, akkor is kell egy kifutás" - hangsúlyozta az igazgató.