Növelnék a szakiskolákban tanulók számát

Oktatás - 2011-05-03
Míg a gimnáziumokba és a szakközépiskolákba felvehető diákok számát csökkentené, addig a gyengébb teljesítményt nyújtókat a szakképzés felé irányítaná a szakképzési rendszer átalakítását megalapozó minisztériumi koncepció - olvasható a Magyar Nemzetben. A tervezet szerint az immár háromévesre rövidített szakképzésben kevesebb osztályismétlési lehetőséggel élhetnének az ingyenes képzésben tanulók.

A lemorzsolódás csökkentésére a szakképző iskolákban a Híd programot vezetnék be.

 

A duális rendszer általánossá tétele a célja a szakképzés átalakításával a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatási államtitkársága által még áprilisban elkészített koncepciónak - derült ki a Magyar Nemzet birtokába került dokumentumból. Eszerint a szakképzést három évre rövidítenék a jelenlegi négy évről, és mindegyik évfolyamon lennének szakmai tárgyak. Továbbá a diákok a munkakör betöltésére feljogosító szakmai érettségit kapnának, a frissen végzett szakmunkásokat alkalmazó cégeknek pedig foglalkoztatási támogatást adnának. Azok a cégek, amelyek alkalmazzák a tanult fiatalt, egy éven keresztül a munkaerő-piaci alapból havonta a mindenkori minimálbér 50 százalékának megfelelő mértékben foglalkoztatási támogatást kap. Aki olyan frissen végzett szakmunkást alkalmaz, aki nem nála tanult, az a minimálbér 25 százalékának megfelelő támogatásban részesül. Emellett a vállalatok szakképzésbe való bevonása érdekében a tanulószerződéseket azokra az ágazatokra is kiterjesztenék, ahol nem a szakképzési hozzájárulást fizető vállalati szektor látja el a feladatokat. Így a 10. évfolyamtól egyházi fenntartású intézményekkel, költségvetési szervekkel, nonprofit szervezetekkel is lehet tanulószerződést kötni. A képzési költségeket a munkaerő-piaci teremtené meg. A diákok pedig úgy kerülhetnének be szakmai képzésre az egyes cégekhez, ha a 9. évfolyam végén teljesítik a szintvizsgát. A koncepció szerint legfeljebb két tanévvel léphetnék túl a tényleges képzési időt az ingyen tanuló diákok, az érettségi utáni szakképzésben pedig legfeljebb egy tanévvel.

A tervezet csökkentené a gimnáziumba, és szakközépiskolába felvehető diákok létszámát, a gyengébb eredménnyel rendelkező tanulókat pedig a szakmunkásképzők felé irányítaná. Ezért a szakközépiskolába történő bekerülést vagy felvételi vizsgához, vagy egy adott tanulmányi eredményhez kötnék. Ezen változtatásra az államtitkárság szerint azért van szükség, mert ma a középfokú iskolákba járók 41,6 százaléka szakközépiskolás, 34,6 százaléka gimnazista, és csak 23,8 százaléka tanul szakiskolában. Ezzel szemben a módosítások hatására a tanulók 35 százaléka járna szakiskolába, 40 százaléka szakközépiskolába, 25 százaléka pedig gimnazista lenne.

Mivel jelenleg magas a diákok lemorzsolódási aránya a szakiskolákban, és minden ötödik gyerek képzettség nélkül fejezi be tanulmányait, ezért a szakképző iskolákban bevezetik a Híd programot. A Híd 1 programba azok kerülnek majd, akik nem érik el a szakiskolákba kerüléshez szükséges szintet, míg azok, akik elvégezték az általános iskolát, tankötelesek, de nem akarnak továbbtanulni, a Híd 2 programban vehetnek részt. A Híd 3 program pedig azokat várja majd, akik nem tankötelesek, nincs alapfokú végzettségük, de szakmát szeretnének.

(Forrás: Magyar Nemzet)

(www.edupress.hu)