Új művészeti intézményi kategóriát javasolnak a hallgatók

Oktatás - 2011-09-28

A kormány új felsőoktatási törvénytervezet koncepciója átmeneti időszakra főiskolai, egyetemi és tudományegyetemi kategóriákat sorol fel. Ezek alól ideiglenesen kivételt képez az öt művészeti intézmény (négy egyetem és egy főiskola), mert más felépítésben működnek és nem lennének képesek teljesíteni a követelményeket. Hallgatói képviselők ezért új kategóriákat javasolnak művészeti egyetem és művészeti főiskola címmel - árulták el az Edupressnek.

Mivel a kormány a koncepcióban azt javasolja, hogy ezt a rendszert négy év múlva, tehát 2015-ben vizsgálják felül, az Edupressnek nyilatkozó hallgatói képviselők úgy értelmezik, hogy ettől kezdve már az öt művészeti intézményre is érvényes lesz a főiskolai és tudományegyetemi kategóriák egyike. Az öt intézmény nem tudná teljesíteni és értelmezhetetlen rájuk nézve a tudományegyetem kategória, így ennek értelmében a négy budapesti művészeti egyetemre és egy főiskolára is a főiskolává alakulás vagy az integráció, magánkézbe kerülés, esetleg megszűnés vár.

 

A művészeti intézmények egyrészről nehezen tudják teljesíteni a főiskolai kritériumokat, másrészről presztízsvesztéssel járna a leminősítés, harmadrészről pedig egy nagyobb intézménybe való beolvadás szintén jelentéktelenné tenné a művészeti hallgatói létet és az ezzel járó diplomát, ezért konstruktív megoldásként a művészeti egyetem és művészeti főiskola kategóriák bevezetését javasolják.

 

A finanszírozásnál felmerülő "tudományos célú normatívát" ebben az esetben "művészeti célú normatívának" érdemes hívni és ekképp meghatározni. Természetesen célszerű, ha mind az öt intézmény autonóm tud maradni, ezért javasolja a szervezet a kategóriák bevezetését. A folyamatot és a kategória kritériumait a kormány és az érintett intézmények rektorai közötti egyeztetéseken szükséges meghatározni.

(www.edupress.hu)