A kormány a korábbi ígéretekkel ellentétben benyújtotta az elvárt adóról és a társasági adó módosításáról szóló törvényjavaslatot.
Szatmáry Kristóf szerdai sajtótájékoztatóján Kóka Jánoshoz intézett kérést, amely szerint a miniszter legyen konzekvens és tartsa be ígéretét, ne maradjon hazugságban, ugyanis a tárcavezető néhány nappal az SZDSZ tisztújítója előtt több nyilvános fórumon is kijelentette, nem lesz elvárt adó, nem lesz újabb adónem.
Ehhez képest Veres János pénzügyminiszter szinte presztízskérdést csinál abból, hogy egy évközi adóemeléssel 10-15 milliárd forintot beszedjen a kis- és kényszervállalkozásoktól - jegyezte meg a képviselő.
Rámutatott: két lehetőség van, Kóka vagy hazudott, vagy gyenge a kormányon belüli érdekérvényesítési képessége. Elmondta, számos érv támasztja alá a Fidesz és a Vállalkozók Pártájának szándékát, hogy a kormány elálljon az elvárt adó bevezetésének szándékától. Ez a tervezet tovább növeli a vállalkozások adóterheit, és épp a minap látott napvilágot az Európai Bizottság vezetőinek állásfoglalása, amelyben kijelentik, hogy az unióban a foglalkoztatottság fő színtere a kis- és középvállalkozások területe, és emiatt az egész unióban az adminisztrációs terhek csökkentését javasolják. Ez a javaslat tehát szembe megy az uniós állásponttal - közölte a politikus.
A kormányzat benne hagyta a javaslatban azt a sokat bírált részt, amelynek értelmében lényegében a kormányzat továbbra is kollektív bűnösként kezeli a vállalkozói réteget, és ez a törvény előtti egyenlőség kérdését is felveti - mondta.
További probléma, hangsúlyozta, hogy a tervezethez semmilyen előzetes hatástanulmányt nem készült, valamint szakmai támogatás sincs mögötte, hiszen az Országos Érdekegyeztető Tanács is elutasította a kormány javaslatát.
A magyar kis- és középvállalkozások nem terhelhetők tovább járulékokkal és adókkal, ez a legfőbb érvünk a javaslattal szemben - szögezte le a politikus. Megjegyezte, azok a kormányzati érvelések nem bizonyultak igaznak, miszerint a tervezet az adózók körének bővítését szolgálná, ugyanis kiderült, hogy az érintett 320 ezer vállalkozás igenis fizet adót más formában. A javaslat azért sem fogadható el, mert a kormány megint a legkiszolgáltatottabb rétegtől próbál újabb adókat behajtani akkor, amikor egyébként a költségvetésben szerepelnek olyan luxuskiadások és nagyvállalati támogatások, amelyek jóval nagyobb összegről szólnak, mint amennyiről az elvárt adó.
Szatmáry Kristóf bejelentette, hogy a Fidesz csak olyan javaslatokat hajlandó támogatni, amely segíti a kisvállalkozások versenyképességét, ösztönzi a növekedést és a foglalkoztatottságot. Ez a tervezet azonban ezeknek nem felel meg, tehát azt kérjük a kormányzattól, hogy vonja vissza javaslatát - fűzte hozzá a politikus.
fidesz.hu