Az Óbudai Egyetem azt közölte szerdán, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával hivatalosan is elindították HU-rizont programjukat Szingapúrban orvosi robotika tématerületen a Nemzeti Szingapúri Egyetem Advanced Robotic Center és a Stanford Egyetem Stanford Robotics Centerrel közösen.
A projekt során a három egyetem a legújabb technológiának megfelelő robotikai algoritmusokat dolgoz ki az elkövetkező három évben, annak érdekében, hogy a sebészrobotikában és a laborautomatizálásban radikálisan új elképzeléseket és még be nem vezetett kutatási irányokat valósítsanak meg - fejtették ki.
- hangsúlyozta a közlemény szerint Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora.
Úgy fogalmazott, a robotok egyre bonyolultabb feladatok elvégzésére válnak alkalmassá, és a mesterséges intelligencia módszerekkel jelentősen felgyorsíthatók a kutatások.
Ugyanakkor generatív mesterséges intelligencia (MI) digitális feladatokban mutatott hatékonysága ellenére jelentős hiányosságok mutatkoznak az MI finommotorikus készségeket igénylő fizikai interakciókban való alkalmazása terén - fűzték hozzá.
Hangsúlyozták, hogy mind a három egyetem jelentős kutatási erőforrást biztosít a projekt megvalósítása és működtetése érdekében, és mind az NUS, mind a Stanford Egyetemről a legkiemelkedőbb kutatók, laborvezetők köteleződtek el a közös projekt mellett.
Az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központja lehet a projekt elsődleges haszonélvezője, mivel a projekt célja három éven belül nemzetközi elismertséget szerző kiválósági központ létrehozása az orvosi és laboratóriumi robotika, a megtestesült mesterséges intelligencia területén - emelte ki a közlemény alapján Kovács Levente.